Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Perte s domácím pracím prostředkem, na co nejnižší teplotu a odstřeďujte na nižší otáčky, ušetříte tak peníze za elektřinu. Perte nejen ekologicky, ale také ekonomicky.
Komu by se nehodilo v dnešní době ušetřit pár korun. I tak obyčejnou věcí, jako je praní prádla, můžete ušetřit nemalé peníze, když víte, jak na to. V podzimním počasí, když je venku všude plno bláta, perete určitě více než obvykle. V součtu se pak ušetřené peníze mohou vyšplhat dokonce až do tisícovek za rok. Paní Jana B., matka dvou dětí, pere v tomto počasí i pračku denně. „Kluci přijdou z venku zamazaní blátem od hlavy až k patě, tak co mi zbývá. Naštěstí už to dneska nemusím prát na valše.“
Na vyšší teplotu perte jen velmi špinavé oblečení
Jak ukázaly testy prováděné předními výrobci praček, krátké programy na rychlé vyprání špinavého prádla spotřebují méně energie než programy dlouhé. Záleží vždy na zvolené teplotě praní. Platí, že čím nižší teplota praní, tím více ušetříte. Praní prádla na víc než 40 stupňů je lepší pro odstranění odolných skvrn na oblečení, ale spotřebujete tak mnohem více energie. Na vyšší tepotu se proto doporučují prát jen velmi znečištěné kusy oblečení.
Spotřeba elektřiny u praní prádla závisí také na rychlosti odstřeďování. Ta se ovšem liší podle modelu pračky. Při vyšší rychlosti se vždy spotřebuje více elektřiny, ale prádlo samozřejmě lépe vyždímá a zbaví zbytkové vody, tím pádem pak ulehčuje práci sušičce. Rychlost odstřeďování i sušení je však vždy nutné volit s ohledem na druh textilie. Některé druhy tkanin můžete nešetrným ždímáním nadobro zničit.
Neopomínejte čistit vaši pračku
Dle Radiožurnálu ušetříte energii při praní prádla také díky správné údržbě pračky. Ideální je používat šetrný odstraňovač vodního kamene a prodloužit tak životnost své pračky. U pračky, sušičky, ale také třeba u myčky je důležité pravidelně čistit jejich filtry. Spotřebu elektřiny ovlivní i volba správného programu. Univerzální programy praní nezdraží, ale pokud volíte program rozumně, podle druhu a množství prádla, můžete ušetřit prací prášek a snížit také spotřebu vody.
Vyrobte si vlastní prací prášek
Už jste ušetřili za elektřinu. Další úsporou může být, pokud si vyrobíte domácí prací prášek – tak ušetříte nemalé peníze za nákup drahých prostředků v drogérii. Stačí vám jen několik ingrediencí, díky kterým bude vaše prádlo vyprané stejně, ne-li lépe než s kupovaným prostředkem. Základem domácího pracího prášku je jedlá soda a tuhé mýdlo. Celý postup výroby domácího pracího prášku jsme popsali v jednom z minulých článků na Adbz.
Jde o metodu nejen ekonomicky výhodnou, ale také šetrnou k životnímu prostředí a vaší pokožce. Jak zmiňuje web TheSpruce, díky přípravě domácího pracího prostředku přesně víte, jaké ingredience používáte, a můžete navíc přidat takové množství esenciálního oleje, díky němuž bude vaše prádlo vonět přesně podle vašich představ. Kombinací různých přístupů tak budete schopni za energii, vodu i detergenty ušetřit ročně nemalé částky.