Ta nejkrásnější velikonoční vajíčka. Přinášíme tipy na tradiční zdobení a moderní techniky, které zvládnou i nejmenší

K Velikonocím sice patří pestré barvy evokující probouzející se jarní přírodu. Ale neproděláte, ani když vsadíte na eleganci tradičního zdobení vajec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během velikonočních svátků se v Česku prodají desítky milionů vajec. Snad všechny velikonoční pokrmy totiž vejce obsahují. Vejce ale neslouží jen jako součást přípravy velikonočních jídel, zdobená jsou určena pro koledníky. Barvení vajec patří k oblíbeným velikonočním tradicím. A Češi jsou v něm velmi kreativní.

Hitem jsou flitry a třpytky

Pro barvení vajec neexistují žádná pravidla. K svátkům jara patří pestré barvy. V poslední době jsou mezi nejpoužívanějšími pastelová růžová, bleděmodrá a žlutá. Ale kreativitě se meze nekladou a v košících koledníků najdete třeba také fialové, rudé a dokonce i černé kraslice. Zdobení velikonočních vajec ale není jen o jejich barvení, technik je víc.

Na vejce se lepí obtisky či nálepky, omotávají se stuhami nebo přírodními materiály. Zručnější ženy a dívky do nich vyřezávají nebo voskují složité ornamenty, případně je zdobí ubrouskovou metodou nebo mramorováním. Děti mají rády malování kraslic prostřednictvím foukacích fixů, vodovek nebo štětcových popisovačů. Hitem letošních svátků májí být třpytky.

1) Kouzlo v jednoduchosti

Pokud nechcete přípravou velikonočních vajíček trávit hodně času, existuje jednoduché zdobení, které funguje už léta. Vajíčka necháte 15 až 20 minut vařit v přírodním barvícím roztoku. Ten připravíte ze slupek červené cibule pro růžová nebo červená vejce, z červeného vína pro fialová, z kopřiv a trávy pro zelená, z kari nebo kurkumy pro žlutá nebo z cibule, případně kávy nebo čaje pro hnědá vejce. Barvit můžete i za studena, ale přidejte ještě ocet.

iZdroj fotografie: Pixabay

2) Mramorovaná vajíčka

Do nádoby s vodou kapejte mramorovací barvy v kombinaci, která se vám bude líbit. Zaplňte jimi celou vodní plochu a lehce je promíchejte do mramorového vzoru. Vyfouknuté vejce dejte na špejli a ponořte do nádoby. Pak ho pomalu vytáhněte, aby na vejci zůstala barva uchycená. Odložte ho na suché místo, kde uschne.

3) Vajíčka s flitry

Štětcem nanesete tenkou vrstvu lepidla po celém povrchu vejce nebo pouze tam, kde chcete, aby se třpytky uchytily. Poté vezměte nádobku se třpytkami a jemně je nasypejte na vajíčko. Když pokryjete požadovanou část, nechte ho zaschnout. Glitter pasta v sobě obsahuje už i lepidlo a je to tak rychlejší způsob, jak vytvořit vajíčka se třpytkami. Nanášejte ji štětcem. Pasta je hustá, a tak si můžete vyhrát i s vrstvením.

4) Voskovaná a gravírovaná vajíčka

V podstatě jde o tradiční velikonoční techniku zdobení, kterou praktikovaly naše babičky. Za pomoci špendlíkové hlavičky se na vejce nanáší včelí vosk a vytvářejí se krásné ornamenty. Pak se vejce ponoří do vody a zaschlý vosk se odstraní. Další technikou je gravírování nebo také vyškrabování. Vejce se obarví anilinovou nebo lihovou barvou a poté se na něm vytváří různé vzory.

iZdroj fotografie: Pixabay

5) Malovaná vajíčka

Děti mohou vejce jakkoliv pomalovat pomocí štětcového popisovače, štětce s vodovými barvami nebo fixem. Nejjednodušší jsou kytičky nebo obličeje, které zvládnou i menší děti. V případě foukacích fixů nanesete na vajíčka barvu v požadovaném množství. A když úplně zaschne, nakreslíte na vejce ornamenty černým fixem.

6) Omotaná vajíčka

Nahřejete si tavnou pistoli. Uděláte malou tečku lepidlem na vrch vajíčka, abyste si uchytili konec macramé příze. Poté postupně lepíme přízi dokola. Ta samá technika se dá použít i s krajkou nebo bavlnkou, kterými vejce omotáte, jen budete možná potřebovat trochu víc lepidla.

Jaké techniky zdobení používáte?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články