Zahradník radí, jak se už teď starat o růže. Kdo to udělá, neprohloupí. Čeká ho velká záplava nádherných květů

Pokud patříte mezi milovníky růží, měli byste se zajímat i o jejich péči. Velmi důležité pro bohatou úrodu květů je jejich správné ošetření po zimě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne nadarmo se říká, že růže (Rosa) je královna květin. Pokud o ni správně pečujete, může se vám odvděčit záplavou voňavých květů, které budou vaši zahradu a dvůr zdobit po dlouhé měsíce. Musíte se však předem o ně dobře postarat a připravit je po dlouhé zimě na období kvetení. Tady je seznam jednotlivých úkonů, které byste na jaře při ošetřování růží neměli opomenout.

Jak pečovat o růže po zimě

Po zimě se často stává, že některé větve jsou pěkně zelené a začínají vystřelovat nové výhonky, zatímco jiné jsou suché a shnilé. Důvod proč se to děje, je prostý. Pokud nebyla růže v zimě řádně přikryta, mohly některé její větve namrznout. Jak se ale blíží jaro, je potřeba dávat pozor, abyste z ní překrytí včas sundali, jinak se pod vlivem jarního sluníčka a vlhka může na stoncích vytvořit plíseň.

Problém se může ukrývat i ve špatné podzimní péči. Pokud necháte na podzim své růži listy, můžou nabírat vodu a obalovat růži řadou chorob na stonkách. Uschlé listy byste měli vždy na podzim před zakrytím rostliny očistit. Růži začněte připravovat na jaro, když jsou delší slunečné dny a bezmrazé noci. V žádném případě byste do ní neměli zasahovat, když jsou noci ještě chladné a mrazivé.

Odřízněte listy z předchozího roku

Poškozené a suché listy rozhodně odstřihnete. Odřízněte ještě alespoň 2-3 cm ze zdravé části. Pokud je list zčernalý až k základu, seřízněte jej a počkejte pár týdnů, protože pokud bude životaschopný, znovu vyraší. Důležité je nehnojit růže hned. Je potřeba počkat, až začne vegetační období. Po řezání dezinfikujte nástroje a řezanou část 3% peroxidem vodíku. Zbytek keře by měl být chráněn před silným slunečním zářením a povětrnostními vlivy, proto ho zakryjte netkanou textilií a pravidelně zalévejte.

Růžové růže iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobře zkontrolujte nové přírůstky

Pokud si všimnete načervenalých skvrn na nových listech a výhonech, znamená to, že je táto část rostliny napadená vážnou chorobou. Ihned seřízněte výhonky až po zdravou část a poté odříznutou část spalte.

Po řezu růže ošetřete fungicidem

Řez poškozených a napadených částí růží by se měl provádět, dokud rostlina nezačne pučet. Nemusíte se bát seříznout i větší stonky růží, dokud se nedostanete až ke zdravé části rostliny. Řezné rány ošetřete fungicidem, zamezíte tak možnému přenosu chorob. Růže, pokud jsou v dobré kondici, jsou velmi vitální, takže v budoucnu budete mít díky tomuto včasnému zásahu radost z čerstvých nových výhonků a krásných květů.

Jak pečujete na jaře o své růže vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články