Smradlavý brouci začali útočit na české domácnosti. Jak se jich zbavit?
adbz.cz » Hobby » Jeden druh velice smradlavého brouka začal ve velkém útočit na české domácnosti. Zbavit se ho je téměř nemožné

Jeden druh velice smradlavého brouka začal ve velkém útočit na české domácnosti. Zbavit se ho je téměř nemožné

Zjistěte, jak tohoto smraďocha vypudit ze svých domovů, než se u vás doopravdy zabydlí. Čím déle budete otálet, tím více práce vás čeká.

brouk smrad
Zdroj fotografie: Syrio/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Když venkovní teploty začnou na podzim pozvolna klesat, všechna zvířata i hmyz si hledají útočiště, kde by mohly přečkat následující měsíce. Z toho důvodu si můžete doma všimnout mnohem většího výskytu pavouků, ale i jiných druhů hmyzu. Ty smradlavé pak doma rozhodně nechcete. Podle webu iReceptář byste si měli dát pozor zejména na ploštice, vroubenky nebo ruměnice pospolné.

Vroubenka zapáchá, když je v nebezpečí

Jakmile se tento brouk cítí být ohrožen, začne vylučovat páchnoucí, lepkavý sekret. I když vám tato tekutina nijak neublíží, jedná se o opravdu velmi nepříjemný a vytrvalý zápach připomínající síru a zkažené maso, jak jsme psali už dříve na adbz. Pokud na tohoto brouka doma narazíte, rozhodně se jej nepokoušejte zabít, nedotýkejte se ho holýma rukama a nevysávejte ho, jinak všechno zasmradíte.

Ploštice si rády pochutnají na čerstvém ovoci

Tito nenápadní brouci nejsou pro lidi ani zvířata nebezpeční nebo jedovatí, ale dokáží vylučovat velmi silný zápach. V případě, že se jim podaří dostat až k vašemu ovoci, na něm zanechají své sliny, což způsobí, že daný kousek ztratí svou typickou sladkou a šťavnatou chuť. Abyste tomuto problému předešli, přečtěte si, jak se těchto škůdců zaručeně zbavit, o čemž jsme psali v předchozím příspěvku na adbz.

ruměnice na trávě
Zdroj fotografie: Pixabay
Smradlavé brouky doma rozhodně nezabíjejte, jinak se toho puchu nezbavíte.

Jak zabránit výskytu ploštic a vroubenek

Stejně jako ruměnice i tyto brouky často najdete, jak se vyhřívají na slunci na stěnách domů nebo okenních rámech. Do vnitřních prostor pak prolézají skrz okna, dveře nebo různé škvíry. Díky svému malému vzrůstu a poměrně nenápadnému vzhledu se pak snadno schovají do různých štěrbin i zákoutí. Rádi si však zalezou také pod okenní rolety, žaluzie nebo závěsy.

Jak se ploštic doma zbavit

Tyto malé brouky můžete podle internetového portálu PřírodaDoKapsy jednoduše odchytit pomocí sklenice a vypustit zpět do přírody. Nadobro je lze zlikvidovat pomocí postřiku z 240 ml vody, 120 ml octa a 60 ml přípravku na mytí nádobí. My je vždy vypouštíme ven, avšak dejte pozor, aby se nevrátili zpátky, zejména večer, jak potvrzuje i naše čtenářka Alice D. z Pardubic: „Několikrát se nám stalo, že jsme z okna vyhazovali ploštici a mezitím dovnitř proklouzla jiná, kterou lákalo světlo a teplo.“