I kdyby z vaší orchideje zbýval už jen „klacek“ – toto je spásný fígl, který ji oživí a přinese hromadu květů

Nechte své orchideje znovu vykvést již po 2 týdnech. Jednoduchý trik vám zaručí záplavu květů i na právě odkvetlých rostlinách.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tipů a triků jak pěstovat oblíbené orchideje je k dispozici nepřeberné množství. I přesto se ale někdy – navzdory veškeré péči – stane, že vaše rostlina začne uvadat. Abyste ji zachránili, někteří z vás ji zkusí přesadit do vhodného substrátu, jiní si začnou důsledně hlídat četnost a množství zálivky a další zkusí rostlinu přemístit na místo s vhodnějšími světelnými podmínkami. Pokud provedená opatření nezaberou a rostlina dále chřadne, většina lidí ji jednoduše vyhodí do koše. Ovšem dříve, než se jí (zbytečně) zbavíte, vyzkoušejte postup, který ji přivede zpět k životu.

Dopřejte své orchideji čas

Mezi pokojovými rostlinami, které se v českých domácnostech pěstují, zaujímají orchideje jedno z předních míst. Navzdory jejich vyšším nárokům si je domů nosí pokročilí i amatérští pěstitelé. Ti si posléze často nedokáží poradit s vadnoucí rostlinou. Nejčastější příčinou úhynu orchidejí je jejich nevhodné umístění a vystavení nadbytku nebo naopak nedostatku světla. Dalším důvodem, proč spoustě lidí orchideje odumírají, je prudké kolísání teplot v domácnosti během dne a noci.

Orchideje obecně potřebují k tomu, aby prosperovaly a nádherně kvetly, dostatek nepřímého slunečního světla, stálou teplotu, pravidelnou zálivku a vyšší vzdušnou vlhkost. Ve chvíli, kdy jim začnou květy opadávat, byste měli květní stvol vhodně seříznout a dopřát jim čas na regeneraci. Jelikož většina orchidejí kvete jen jednou do roka (rostliny nejčastěji nasazují květy na podzim či v zimě), nedivte se a nepanikařte, pokud během několika týdnů nebude opět obsypaná květy.

Trik, díky němuž ihned vykvete

Zelené listy orchidejí nejsou příliš dekorativní, ve skutečnosti jsou poměrně nenápadné, což může některé pěstitele znepokojovat. Pokud jste si i vy zakoupili rostlinu s bohatým květenstvím, ale během několika málo týdnů vám místo dekorace zůstaly pouze listy, zkuste ji vzpružit. Můžete vše „nechat na přírodě“ a rostlině poskytnout optimální podmínky a čekat, než opět sama vykvete, nebo můžete vyzkoušet jednoduchý trik. S jeho využitím by vaše orchidej měla vykvést již během 2 týdnů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Před ponořením do vody odstraňte odumřelé části kořenů i květní stvol

Ze všeho nejdříve od rostliny odřízněte květní stvol, a poté ji opatrně vyklepněte z květináče. V dalším kroku očistěte kořeny pod vlažnou tekoucí vodou od zbytků substrátu, případně odstraňte jejich mrtvé části. Jakmile to budete mít hotové, vezměte si k ruce širokou, průhlednou vázu. Tu napusťte vlažnou vodou, a do ní vložte ošetřenou rostlinu. Tu umístěte na slunné místo a čekejte. Po 2 týdnech by měla vyhnat nový květní stvol a dlouho a krásně kvést. Abyste předešli hnilobě kořenů, vodu co několik dní měňte.

Které druhy orchidejí pěstujete?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články