Než abyste je vyhodili, dopřejte je orchideji. Bude kvést jako nikdy předtím
adbz.cz » Hobby » Jak vyživit orchidej bez chemie: K velkolepému kvetení jí dopomohou jablečné slupky

Jak vyživit orchidej bez chemie: K velkolepému kvetení jí dopomohou jablečné slupky

Orchideje si získaly velkou oblibu pěstitelů pro svoje krásné květy a křehkou krásu. Aby se jim dobře dařilo, můžete je podpořit i tímto domácím hnojivem.

růžová orchidej
Zdroj fotografie: Freepik

Optimální růst a kvetení orchidejím zajistíte, pouze pokud jim poskytnete správnou péči včetně vhodných živin. Komerční hnojiva mohou být drahá a často obsahují chemikálie, které mohou být škodlivé jak pro orchideje, tak pro životní prostředí. Naštěstí existuje ekologické a levné řešení, jež vaše orchideje budou milovat.

Jak orchidejím prospívá hnojivo z jablečných slupek?

Jablečná slupka obsahuje řadu živin, které jsou pro orchideje prospěšné. Je bohatá na draslík, jenž hraje klíčovou roli při podpoře silného růstu kořenů a zvyšování celkové vitality rostlin. Také pomáhá regulovat příjem vody a absorpci živin, což se opět odrazí na celkovém zdraví rostliny.

Organické sloučeniny, jako je pektin a celulóza, které také v jablečných slupkách najdete, působí jako přírodní stimulanty růstu a podporují vývoj kořenů. Zároveň zvyšují odolnost rostlin proti chorobám a škůdcům. Stopové prvky, jako je vápník, hořčík, fosfor a železo, přispívají k silným stonkům, živému listoví a robustnímu kvetení.

V neposlední řadě je velkým pozitivem, že toto hnojivo je ekologické, šetrné k rostlinám i životnímu prostředí. Slupky, které by jinak skončily v koši, tak můžete využít k obohacení svých orchidejí, a přispět tak k udržitelnějšímu životnímu stylu. Další výhodou je i fakt, že oproti komerčnímu hnojivu značně ušetříte.

loupání jablka
Zdroj fotografie: Freepik

Jak připravit hnojivo z jablečných slupek?

Oloupejte dvě velká jablka a slupky vložte do vhodné nádoby. Použijte ideálně ta ekologicky pěstovaná, protože obsahují méně pesticidů a chemikálií. Slupky poté zalijte litrem čisté vody. Pokud máte dešťovou, určitě ji použijte. Vše nechte 24–48 hodin odstát. Během této doby se živiny ze slupek rozpustí do vody, a vytvoří se tak výživný roztok.

Poté směs přeceďte přes sítko a zbylé slupky vyhoďte, nebo dejte na kompost. Získané hnojivo před použitím ještě zřeďte v poměru 1 : 1 s vodou a květináč s orchidejí do něj ponořte na 20 minut. Poté nechte vodu z květináče důkladně okapat. Jablečné hnojivo používejte maximálně jednou za dva týdny a v období klidu snižte hnojení na minimum, nebo orchidej nehnojte vůbec.