Jak zalévat orchidej tak, aby kvetla nepřetržitě: Tajemství je v použití mléka

Orchidej je na pěstování poměrně náročná. Dopřejte jí hnojivo s ideálním poměrem živin a minerálů a bude vás těšit svými květy bez přestávky.

Kvetoucí orchidej i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Přepychové orchideje prozáří každé zákoutí i parapet, zároveň jsou například i vhodným dárkem, který jistě potěší každou hospodyňku. K dostání je nespočet druhů a barev, a to včetně zakrslých typů, jež se hodí například do kanceláře na stůl, kde s místem bojujete. O orchideje ale není příliš jednoduché se starat. Jsou velmi náchylné na změny teplot, průvan, ale i zálivku, která by měla vyhovovat přesně jejich potřebám. Jako hnojivo je dobré použít přírodní produkty a orchidejím neskutečně svědčí troška mléka.

Krásná pokojovka z pralesa

Orchideje mají svůj původ v deštném pralese a jejich hlavní prioritou je udržování správné vlhkosti. Jelikož je v běžné domácnosti nemožné udržovat vlhkost okolo 50 %, při které by se orchidejím dařilo nejlépe, je vhodné rostlinku čas od času orosit pomocí rozprašovače. I tato voda by ale měla být vždy odstátá, případně ideálně dešťová. Podle zvoleného druhu také vyžadují pravidelné stříhání. Orchideje jsou na péči poměrně náročné, pokud tedy neoplýváte dostatkem volného času a ochotou věnovat jim péči, zvolte raději jiný druh pokojové rostliny.

Rozhodně nemají rády přímé sluneční záření, které snadno popálí jak listy, tak i květy. Nicméně mají rády dostatek přirozeného světla. Stejně tak je nedávejte na místo, kde je silný průvan či časté změny teplot. Preferují kyselejší pH půdy v rozmezí 5,5–6,5, pokud tedy půda bude kyselejší, či naopak příliš zásaditá, rostlině se nebude dařit i přes veškerou ostatní správnou péči. Je to právě vhodně zvolené hnojivo, kterým pH půdy ovlivníte. Opravdu špatnou volbou jsou například peroxid vodíku či dřevěný popel.

Mléko prospívá, ale v rozumné míře

Mléko je malý přírodní zázrak a jako hnojivo dosahuje nevídaných výsledků. Velmi dobře takovou zálivku ocení například muškáty, růže, rajčata, okurky, lilek, zelí a papriky. Nejenže dodá rostlinám živiny potřebné ke kvetení a zdravým plodům, je ale také účinným prostředkem proti mšicím a vzniku plísňových onemocnění. Stejně tak ovšem díky němu dosáhnete bohatě kvetoucí orchideje, přičemž může kvést prakticky bez přestávky. Důležité je však správné dávkování.

Láhev mléka iZdroj fotografie: Piqsels

Vždy je lepší sáhnout po čerstvém mléku, které obsahuje výrazně více živin a minerálních látek. Na orchidej potřebujete doslova pouze pár kapek mléka. Celou láhev či krabici můžete vypít, použít do pečení, vaření či jakýmkoli jiným způsobem. Zbytek, co v obalu zůstane, zalijte malým množstvím vody, dobře protřepejte a zalijte skomírající orchidej. Pokud tento postup jednou za čas zopakujete, orchidej krásně pokvete nepřetržitě a bude s dávkou živin více než spokojená.

Jaké přírodní hnojivo dopřáváte svým orchidejím?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články