Hnojiva mohou orchideji spíš uškodit, než aby jí prospěla: Popel i peroxid vodíku jsou špatná volba

Přírodní hnojiva jsou velmi účinná, ne vždy se ale každá surovina hodí na všechny pokojové rostliny. Obzvláště orchidej je pak na výběr háklivá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Náročnost péče o orchideje se odvíjí od druhu, který jste se rozhodli pěstovat. Některé jsou vhodné pro začátečníky, jiné vyžadují už propracovanější péči a zkušenosti. Jsou ale náležitosti, jež mají snad všechny druhy společné. Orchideje vyžadují specifické podmínky na světlo, půdu, vlhkost a hnojení. Milují dostatek slunečního světla a vysokou vlhkost vzduchu. Pokud jim ale nedopřejete kyselejší pH půdy v rozmezí 5,5–6,5, dříve či později se jim přestane dařit. Stejně tak je to i s hnojivem, jímž pH ovlivňujete. Které je vhodné a kterému se raději vyhnout?

Kterým hnojivům se vyhnout obloukem

Když se stane, že orchidej začne skomírat a celkově se jí nedaří, člověk někdy v zoufalství sáhne po surovině, kterou by rád přivedl orchidej zpět k životu. S výběrem ale buďte více než obezřetní. Orchideje jsou poněkud vybíravé a některá přírodní hnojiva, ač účinná na jiné rostliny, jim spíše uškodí. Jednou z velmi nešťastných ingrediencí představuje peroxid vodíku. Ač může být použit jako výborný stimulant růstu a postřik proti škůdcům u většiny pokojových rostlin, k orchideji se s ním raději ani nepřibližujte.

Někteří rádi využívají bylinkové zálivky. Bylinky jsou zázračné a dokážou vyzrát nad mnoha neduhy, u orchideje ale raději volte jinou formu zálivky či postřiku. Nesprávný poměr zvolených bylin může orchideji velmi ublížit. Stejně tak se vyhněte univerzálním hnojivům na pokojové rostliny. Ty nerespektují poměr živin a minerálních látek, jež orchidej ke zdravému růstu vyžaduje. Ani popel není v tomto případě šťastnou volbou, ač je jinak cenným přírodním hnojivem, které využijete jinde na zahradě jako postřik či při výsevu semen.

Přírodní suroviny, které orchidejím prospějí

Přestože je výčet surovin, kterými orchidejím uškodíte, poměrně rozsáhlý, existuje několik přírodních přísad, jež jim naopak prospějí. Často je máte běžně doma, a pokud se je naučíte správně používat, orchideje krásně pokvetou a nemusíte se obávat ani škůdců. Na škůdce výborně funguje česnek či skořice. Postačí využít sušenou formu a posypat ji v rozumném množství okolo květináče. Nelibé aroma škůdce odláká.

Miska se skořicí iZdroj fotografie: Piqsels

Orchideje preferují mírně kyselé pH půdy. Toho docílíte citronem nebo kyselinou citronovou. Na přípravu zálivky budete potřebovat 2 gramy kyseliny citronové na 1 litr vody, případně lžičku citronové šťávy na stejný objem odstáté či dešťové vody. Pokud ale nepatříte mezi ty, co rádi experimentují, vždy můžete jednoduše koupit hnojivo určené pro pěstování orchidejí. To zajistí nejen ideální pH půdy, ale také vyvážený poměr živin a minerálních látek, které orchidej ke správnému prospívání potřebuje.

Jak se o orchideje staráte vy?

Zdroj: Aos
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články