Jak se zbavit otravných rybenek v domácnosti | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Trápí vás doma rybenky? Ničí knihy i kožené předměty. Využijte tipy, které je zaručeně zlikvidují. Už se nikdy nevrátí

Trápí vás doma rybenky? Ničí knihy i kožené předměty. Využijte tipy, které je zaručeně zlikvidují. Už se nikdy nevrátí

I když jste možná velmi tolerantní člověk, rybenky doma snese málokdo. Sice nejsou úplně škodlivé, ale jakmile vám tam různě lezou, moc hezky to nevypadá.

detailni zaber hmyzu rybenky
Zdroj fotografie: Freepik

Rybenky samozřejmě nejsou ryby, i když by název mohl být matoucí. Jejich pojmenování ovšem pochází ze způsobu, jakým se pohybují tam a zpátky, vypadají u toho jako malé rybičky. Jakmile na ně narazíte, nemusíte skákat až ke stropu, jsou prakticky neškodné. Jejich problém je, že vytvářejí alergeny, napadají potravu a hlavně vypadá velmi nevhodně, když si sedíte na gauči a začnou se okolo vás plazit. Proto byste se jich měli zbavit co nejdříve.

Proč zavítaly zrovna k vám?

Jeden z hlavních faktorů je, že u vás přechováváte hodně pro ně dobrého jídla. Mají totiž tendenci jíst látky nazývané polysacharidy, které se nacházejí v mnoha domácích předmětech. Například v lepidlu na knihy, barvách, látkách či nábytku. Pokud u vás máte dobré skrýše, kam se dá schovat, je to pro ně rozhodně další výhodou.

rybenky na knihach
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vejce totiž nechávají právě ve tmě a chladu, nikomu na očích. Jestliže je u vás mnohdy vlhko, také si tím nepomůžete, protože přesně v takovém prostředí se jim daří. Zkombinujte těchto pár faktorů a máte problém. Navíc mohou žít až osm let, takže s odstraněním opravdu na nic nečekejte.

Zbavte se jich šesti způsoby

Jak vidíte, máte štěstí, existuje totiž hned šest cest, jak je dostat pryč. Jako první vložte do skleněné nádoby škrobovou vodu či cokoliv jiného, co mají rády. Vnější stranu obalte páskou, rybenky se nalákají na potravu a spadnou dovnitř. Ven už se ovšem nedostanou, neumějí lézt po skleněném povrchu. Dalším způsobem je srolovat noviny a dát je na místo jejich výskytu. Rybenky si do nich vlezou, po několika dnech se zabydlí a vy je jednoduše spálíte či vyhodíte.

rybenky chycene ve sklenici
Zdroj fotografie: Depositphotos

Třetím způsobem je nachystat lepivé pasti, ze kterých se nedostanou. Za čtvrté můžete použít i jed, ten ale samozřejmě vynechte, pokud máte domácí zvířata či děti. Pátým způsobem je provonět svůj domov cedrovým olejem, ten totiž rybenky vyloženě nesnáší, konkrétně tedy feromony v něm. Šestým a posledním je rozložení bobkových listů všude po domě, také je odpuzují.

Jak zabránit tomu, aby se u vás vyskytly znovu

Úspěšně jste se jich zbavili? Gratulace, tím ale boj nekončí. Pokud to nechcete podstupovat znovu, držte se těchto rad. Všechna suchá jídla vždy uchovávejte ve skříních a v uzavřených nádobách. Nezapomínejte na uklízení prachu, v němž se po čase hromadí škroby a sacharidy, které rybenky milují. Oblečení vždy skladujte v suchém prostředí.

lepici paska
Zdroj fotografie: Pixabay

Nikdy si v domě nenechávejte praskliny či díry, vždy je zatmelte, aby rybenky neměly kam klást vejce. Pokud trpíte na přemíru vlhkosti, vyřešte ji odvlhčovačem vzduchu a všechny místnosti pravidelně větrejte (alespoň jednou denně). Pro místnosti, jako je koupelna či záchod bez oken, použijte větrák spolu s otevřenými okny v jiných místnostech, aby došlo k cirkulaci vzduchu.

Zdroj: Healthline