Střevlíci jsou vítaní pomocníci na našich zahrádkách. Víte, proč jsou prospěšní a jak je na zahradu přilákat?

Ne každý brouček, jenž zavítá na naši zahrádku, je vítaným hostem. Najdou se však tací, které na své zahradě potkáte rádi. Mezi ně patří rozhodně střevlík.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tento zajímavý brouček je velmi rozšířen a v současné době je známo více než 3 000 jeho druhů. U nás se vyskytuje například střevlík kožitý (Carabus coriaceus). Dorůstá velikosti kolem 3–4 cm a poznáte ho podle černých krovek, které svou strukturou připomínají kůži. Je to noční dravec, který se živí plži. A jelikož mezi jeho nejoblíbenější pochoutky patří jedni z největších škůdců našich zahrádek, vyplatí se mít tohoto broučka usídleného v blízkosti svých záhonků.

Život střevlíků

Život střevlíka je rozdělen do 4 částí – vajíčko, larva, kukla a dospělý brouk. Samička na tmavém, vlhkém a teplém místě vyhrabe asi 5 cm hlubokou díru, kde snáší obvykle 20–80 vajíček. Mezi druhým a třetím týdnem se pak objevují larvy, které mohou dorůst větší délky, než má dospělý jedinec. Následně se larva zakuklí a stává se z ní dospělý střevlík. Střevlíci milují temná a vlhká místa, nejčastěji je najdete ve ztrouchnivělých pařezech stromů, v horních, sypkých vrstvách půdy a v kůře starých stromů.

Jejich přirozenými nepříteli jsou ještěrky, hlodavci a ptáci. Delikatesou na jejich jídelníčku jsou šneci a slimáci. Díky své rychlosti dokáže střevlík svou kořist snadno chytit, svými kusadly si ji jednoduše přidrží. Střevlík vylučuje speciální tekutinu obsahující paralyzující složky a trávicí enzymy. Oběť se pak mění v polotekutou hmotu, kterou střevlík jednoduše pozře.  

Jak přilákat střevlíka na svou zahrádku

Střevlíka nenajdete na příliš čistých zahradách. Naštěstí takové zahrady existují velmi zřídka. Čím méně insekticidů na své zahrádce používáte, tím větší máte šanci, že se vám na ni usídlí i broučci pomocníčci. Střevlíci se rozmnožují v průběhu dubna až června, s příchodem jara je tedy nejvyšší čas nějakého toho broučka na svou zahradu přilákat, abyste i vy mohli těžit z jeho přítomnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete na své zahradě vytvořit útočiště pro střevlíky tím, že na vhodném místě necháte spadané listí nebo hromadu kamínků. Rádi se zabydlují i v mulči, protože je tmavý, teplý, vlhký a prodyšný. Líbit se jim ale může i v okrajích vyvýšených záhonů a v kompostu. Hlavně nezapomeňte poučit další členy domácnosti, případně hosty, že je střevlík vítaným pomocníkem, aby v šoku tohoto dravého broučka nezlikvidovali.

Inspirace na to, jak vyrobit hmyzí hotel

Jaké prospěšné hmyzí pomocníky máte na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články