Praní tenisek bez poškození: Stačí vyjmout tkaničky, vložky a dát je do pracího pytlíku

Praní látkových bot v pračce vám ušetří čas i námahu. Abyste předešli poškození bot, na čištění je důkladně připravte a po vyprání je nechte správně uschnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pěkné a čisté boty o vás prozradí mnohé. Stejně jako se lidé dívají na nehty a na zuby, neunikne jejich pozornosti ani obuv. Podle jejího stavu a také podle stavu vašich rukou a úst, si na vás udělají názor. Abyste předešli zbytečnému negativnímu ohodnocení své osoby, udržujte své boty čisté. Relativně bez námahy tomu bude v případě látkových bot, které lze prát v pračce. Stačí, když je na očistu předem připravíte.

V pračce lze prát jen látkovou obuv

Na první pohled se čištění bot v pračce může jevit jako snadné řešení, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti je to tak trochu věda. Nejenže tak můžete prát pouze plátěné nebo látkové boty, jak upozorňuje Blesk, ale navíc je musíte předem důkladně připravit. Kožené a semišové boty do pračky rozhodně nedávejte. Praním byste je nadobro zničili. Raději je čistěte v souladu s pokyny výrobce. Nejčastěji je stačí otřít vlhkým hadříkem, popřípadě použít speciální mýdlo. Semišovou obuv můžete navíc lehce vydrbat jemným kartáčem.  

Látkové boty do pračky mohou, ale musí být na praní řádně připravené. Pokud byste měli boty hodně zdobené nebo ve špatném stavu (s odlepující se podrážkou), raději zvažte jiný způsob jejich vyčištění. Je pravděpodobné, že by je praní znehodnotilo. Ani ostatní „plátěnky“ ale neházejte do pračky pokaždé, když se trochu umažou. Samotné praní bot by mělo být pouze občasné, v podstatě jako poslední možnost.

Jak připravit boty na praní

A jak tedy obuv na praní v pračce řádně připravit? Nejprve z ní odstraňte největší špínu. Vydrbejte podrážku, případně vyndejte všechny kamínky ze vzorku na podrážce (mohly by poškodit buben pračky) a alespoň na půl hodiny ponořte obuv do nádoby s mýdlovou vodou. Částečně ji tak odmastíte, což napomůže jejímu dokonalému vyprání, jak radí na svých stránkách WikiHow.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile budete mít boty předeprané, vyjměte z nich vložku a tkaničky, které vyčistěte zvlášť. Následně vložte boty do pracího sáčku a dejte do pračky. Pokud nemáte doma prací sáček, můžete použít starý povlak na polštář. V dalším kroku nastavte program; obuv perte vždy na nízkou teplotu a bez ždímání. Pro většinu bot zvolte teplotu 30 °C, pro praní bílých tenisek použijte 40 °C a přidejte prací prostředek pro bílé oblečení.

Pro praní obuvi je vhodné zvolit prací gel místo prášku. Dokáže dokonale prostoupit látkou a jeho zbytky na ní neulpívají. Co se týče sušení, zapomeňte na sušičku nebo topení. Boty nechte proschnout volně na čerstvém vzduchu. Jejich schnutí můžete urychlit, když vnitřek vystelete zmačkanými novinami.

Jak perete své boty? Dáváte přednost pračce, nebo ručnímu čištění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články