Varování: Používáte doma svíčky? Hrozí, že za to budete muset zaplatit až 1 000 000 Kč

Nepozornost a nedbalost při pálení svíček vás může vyjít draho. V případě požáru můžete zaplatit až jeden milion korun nebo i více.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Zapálená svíčka dokáže vytvořit kouzelnou a hřejivou atmosféru. Málokoho by ale napadlo, že mu může být za pálení svíček udělena pokuta. Hrozí to i vám?

Zapálená svíčka je krásná, ale…

Kdo si někdy doma nezapálil svíčku? Je to oblíbená činnost zejména na podzim, ale najdou se mezi námi i tací, kteří s oblibou pálí vonné svíčky po celý rok. A vlastně – proč ne? Svíčky dotváří atmosféru a mohou nám to doma krásně provonět. Za jejich pálení nám ale hrozí pokuta, což si většina lidí vůbec neuvědomuje.

Ne každý se zamýšlí nad tím, kam zapálenou svíčku umístit. I když se to možná nezdá, i pálení svíček má svá pravidla, která je třeba dodržet. Zejména proto, aby nedošlo k neštěstí v podobě požáru, jehož škody by se mohly vyšplhat na neskutečně vysoké částky.

Pokuta i vězení

Nedáte-li si pozor a zapálenou svíčkou způsobíte požár, nejenže vám může být udělena pokuta, ale zároveň vám hrozí i odnětí svobody. Takové situaci čelila žena z Kladenska. Zapálenou svíčku nechala bez dozoru v uzavřené místnosti. Později došlo k požáru, který zakouřil nejen její byt, ale i celý dům, ve kterém bydlela ve třetím patře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z budovy bylo evakuováno více než třicet osob a škoda byla vyčíslena na jeden milion korun. Takovou částku nebo klidně vyšší můžete zaplatit za svou nedbalost. Ženě hrozilo vězení právě za ohrožení z nedbalosti. Bylo by stačilo, kdyby svíčku dala na vhodné místo a nenechávala ji bez dozoru.

Kam umístit zapálenou svíčku?

Nikdo vám nemůže zakázat, abyste si to doma udělali příjemnější zapálením voňavé svíčky. Musíte ale dbát na bezpečí své i lidí okolo a svíčku vždy umístit na vhodné místo. Podle webu HZSCR by svíčka měla být vždy umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem.

Dávejte si pozor, abyste svíčku neumístili poblíž záclon či závěsů. Je hloupost postavit svíčku do okna, kde hrozí průvan. Naprostým základem je nenechávat hořící svíčku bez dozoru, natož pak třeba odejít z bytu či domu, zatímco tam necháte svíčku zapálenou. Dbejte také opatrnosti pohybu osob nebo zvířat v blízkosti hořící svíčky. Máte-li děti nebo zvířata, umisťujte svíčku z jejich dosahu.

Dáváte si pozor při pálení svíček?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články