Nevycházíte se sousedem? Hrozí kvůli tomu pokuta 15 000 Kč a může být klidně opakovaná

Pokud nevycházíte se svými sousedy, měli byste být na pozoru. Kvůli novele zákona za to můžete schytat nepěkné pokuty, a to opakovaně.

peníze bankovky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mít dobré vztahy se sousedy je naprosto zásadní. Přeci jen se jedná o lidi, se kterými sdílíte své domácí prostředí, a proto je dobré nehledat zbytečné konflikty. Jelikož se tomu však nelze vždy zcela vyhnout, stát dle serveru CKrumlov řeší již několik let tyto problémy formou peněžních pokut – a to i za velmi malé přestupky, jako je například jeho urážení nebo provádění vzájemných naschválů. Pokuta se může vyšplhat až k 50 000 Kč. 

Problémy se sousedem vyřeší pokuta 

Zákon tedy umožňuje každému, kdo se cítí svým sousedem obtěžován, a to ať už co se týče agresivních urážek, vyhrožování nebo drobných naschválů. Postačí přitom, když postižený oznámí úřadům, co se stalo, a následně podepíše souhlas se zahájením řízení. Zároveň se také nemusí obávat toho, že by za to musel platit nějaké peníze – platí totiž, že řízení musí uhradit ten, kdo se dopustil přestupku a muselo kvůli němu dojít k takovému záměru.  

Odborníci navíc dle webu Deník uvádí, že kvůli takovému zjednodušení, které vzešlo v platnost několik let nazpátek, stížnosti na sousedy každým rokem výrazně rostou. To je však pouze důsledkem toho, že nyní nemají co ztratit, a tak jim nedělá problém si konečně zažádat o svůj klid. Ti, kteří v důsledku sousedova chování přijdou k peněžní škodě, budou poté moci žádat finanční odškodnění proplacené do poslední koruny.

Sousedský hovor iZdroj fotografie: Depositphotos
Potíže se sousedy vyřeší nová mastná pokuta.

Výše pokuty se přitom může různit, ovšem v zásadě platí, že pokud porušuje noční klid, prochází se okolo svého baráku nahý nebo vám neustále hází něco do schránky, bude pokutován až do výše 10 000 Kč – to platí jak pro běžné občany a živnostníky, tak i velké firmy. Částku ve výši až 50 000 Kč poté zaplatí ti, kteří sousedovi odcizí majetek (i mimo jeho pozemek) nebo neoprávněně použijí jeho věci. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články