„Kvůli psovi jsme se dostali do exekuce,“ píše Kateřina. Její příběh je varováním pro ostatní

Každý, kdo má psa, by si měl dávat pozor na tento malý poplatek. Stačí na něj zapomenout a dostanete se do exekuce, prozradila čtenářka.

                   

Mít doma psa je sice skvělé, ale mnozí zapomínají na poplatky, které za něj musí dle zákona odvádět své obci. Takový případ potkal i čtenářku Kateřinu, která si bohužel myslela, že patřičnou částku uhradila – ve skutečnosti tomu však tak nebylo a záhy se dostala do exekuce. Nyní chce mladá žena varovat ostatní majitele těchto čtyřnohých chlupáčů, aby si dávali pozor na možné dluhy a těch pár stovek raději co nejrychleji zaplatili. 

Kvůli jednomu poplatku v exekuci 

Kateřina má psa již tři roky, během kterých vždy včas platila poplatek za vlastnictví psa své obci (Brno). V letošním roce toho však na ni bylo hodně, a proto nestihla patřičnou částku uhradit do 31. března, jak to nařizuje zákon o místních poplatcích (č. 565/1990 Sb.)„Myslela jsem si, že to nebude problém, ale úředníci to viděli jinak. Přestože šlo pouze o 1 500 Kč, řekli mi, že je pozdě, a dostala jsem pokutu 100 000 Kč,“ sdělila pro web adbz. 

Proč pes hrabe díry: Chce pozornost, nudí se nebo hledá kořist

„Samozřejmě chápu, že jim to dovoluje zákon, ale jsme přeci taky jenom lidi. Na úřad jsem navíc přišla 14. dubna, což nebylo zase tak dlouho po uplynutí lhůty. Vysvětlovala jsem jim, že toho bylo na mě opravdu moc a neměla jsem čas. To ale nikoho nezajímalo a já jsem bohužel skončila v exekuci. 100 000 Kč není málo, kór v současné době,“ pokračovala. 

Pes uvázaný na chodníku iZdroj fotografie: Freepik
Pokud nezaplatíte poplatek za psa včas, může vás to stát až 100 000 Kč.

Mladá žena dodala, že byste si měli dávat pozor rovněž v případě, pokud máte doma více psů. „To pak totiž musíte zaplatit víc. U nás v Brně je za druhého domácího mazlíčka nutné uhradit dalších 2 250 Kč, tedy pokud bydlíte v paneláku. Pro ty, kteří mají vlastní dům, jsou částky nižší. Cena navíc může být rozdílná v různých městech.“ Podle webu Euro pak existují i osoby, které jsou od poplatku osvobozeny, jako například trenéři asistenčních psů. 

Kdy jste zaplatili tento poplatek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články