Do 7 dnů vykvete kterákoliv pokojovka. Než ale pustíte peroxid do akce, důkladně si prověřte dávkování a aplikaci

Použití peroxidu vodíku je při péči o pokojové rostliny relativní novinkou. Skvěle ale poslouží při mnoha pěstitelských svízelích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vaše rostlina nepřijímá dostatek minerálů (třeba kvůli špatnému pH půdy), její růst a vývoj se zpomalí, nebo dokonce úplně zastaví, což může časem vést k jejímu kompletnímu úhynu. Lze tomu však zabránit levnými domácími prostředky, které dokážou působit na mnoha frontách zároveň. Mezi ty osvědčené patří například i peroxid vodíku. Hodí se na zálivku, ale také k dezinfekci semen a půdy proti různým chorobám.

Jak používat peroxid vodíku

Ve hře jsou nejrůznější způsoby. Tím nejběžnějším je zcela jistě zálivka. A jaký zvolit poměr, abyste svým zeleným svěřencům neublížili?

  • 2 polévkové lžíce peroxidu vodíku
  • na 2 litry vody bez chlóru (nejlépe dešťové).

Peroxid rozmíchejte ve vodě a poté svou pokojovou rostlinu zalijte obvyklým způsobem. Pro každodenní zálivku vám bohatě postačí několik kapek peroxidu na 1 litr vody. Dalším dobrým způsobem je i použití rozprašovače, což je vhodné především u chorob listů nebo při boji se škůdci. V takovém případě použijte 2 polévkové lžíce 3% roztoku peroxidu vodíku na půl litru vody a rostliny stříkejte každý den, dokud problémy neustoupí.

Roztok pro dezinfekci půdy

Pokud se vám v květináči objevil nehezký plísňový povlak, pak se ho jednoduše zbavte pomocí následujícího roztoku:

  • 3 ml peroxidu zřeďte v 1 litru vody.
  • Substrát zalévejte pouze jednou týdně, kratší frekvence by mohla ublížit rostlině, kterou v květináči pěstujete.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Peroxid proti sviluškám a molicím

Proti těmto škůdcům v domácnosti musíte nasadit ten nejtěžší kalibr. Proto si vezměte ještě jednoho pomocníka: jód. Nakapejte 40 kapek do 250 ml vody a přidejte 30 ml peroxidu vodíku. Přelijte do rozprašovače a rostliny ošetřete jednou za 5 dní. Tekutinu aplikujte až do skanutí, jedině tak budete mít jistotu, že zasáhne opravdu všechny škůdce. Pokud nebude ani po týdnu patrné zlepšení, pak vsaďte raději na některý z profesionálních prostředků ze zahradnictví.

Peroxid ošetří semena před výsevem

Dezinfekční schopnosti tohoto pomocníka však můžete využít i jinde. Do litrové misky s vodou přidejte 1 lžíci peroxidu a poté i semena, která chcete ošetřit. Nechte je 12 hodin máčet (rajčata, lilky a řepa potřebují pro důkladné ošetření jeden celý den), poté je osušte a použijte k výsevu. Uvidíte, že se tentokrát s žádnými nebezpečnými chorobami ani škůdci u svých malých sazeniček určitě potýkat nebudete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použití peroxidu před výsevem má však i další výhodu – slouží totiž jako stimulátor, takže doslova pobízí rostliny k aktivnímu růstu. Jeho působení snižuje účinek přírodních inhibitorů (sloužících jako ochranný mechanismus semen). Ty se během výsevu postupně přirozeně odstraňují při oxidaci v půdě, ovšem peroxid celý proces urychlí. Pokud tedy běžně stimulátory používáte, pak je při ošetření semen peroxidem vodíku raději vynechte.

Zalévání sazenic peroxidem

Chcete se vyhnout obávanému padání klíčních rostlin anebo jiným chorobám mladého výsevu? Pak čerstvě vyrašené rostlinky zalévejte filtrovanou nebo pramenitou vodou s peroxidem. A jaký zvolit poměr? V 1 litru vody rozpusťte 20 kapek 3% roztoku peroxidu a použijte jako zálivku. Ne však častěji než každých 7 dní. Tekutinu také nikdy neaplikujte na suchou půdu, mohli byste svým sazeničkám nechtěně popálit kořeny.

Jaké máte zkušenosti s používáním peroxidu při zahradničení?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články