Domácí hnojivo ze syrových vajec jako poslední záchrana. Babská metoda, po které rozkvetou do plné krásy všechny rostliny v okolí
Ačkoliv se hnojivo ze syrových vajec zdá být špatným nápadem pro obohacení půdy, skořápky plné vápníku se o doplnění živin bez problému postarají.
Obsah
Nízký obsah makro a mikroživin způsobuje v půdě problémy, jako je hniloba na konci květů, chloróza a nízká produkce ovoce. Ekologičtí zahrádkáři se tak rádi obracejí k přírodním produktům, které běžné problémy s živinami dokáží vyřešit. Použití vajec jako hnojiva je proto známým starým trik, který však může mít také nepříjemné vedlejší účinky. Hnojivo ze syrových vajec možná není nejlepší způsob, jak dodat rostlinám vápník, ale skořápky jsou na zahradě opravdovým vítězem.
Přírodní hnojení syrovými vejci
Naše babičky a dědečkové neměli přístup k moderním přípravkům na úpravu půdy a místo toho se spoléhali na přírodní kompostování, kterým zvyšovali její úrodnost a kyprost. Můžeme si tak z nich vzít příklad a naučit se, jak znovu využít naše odpadky a přirozeně je vrátit prosperující půdě. Jednou osvědčenou tradicí je tak například použití syrových nerozbitých vajec. Jak se však dozvíte níže, má to své výhody i nevýhody.
Výhody používání celých vajec jako hnojiva
Vejce obsahují velké množství vápníku. Jedná se tak o velmi důležitou živinu pro rostliny, zejména pro zeleninu a ovoce. Vejce vyluhují vápník do půdy, aby jej mohly přijímat kořeny během kompostování, což řeší takové problémy, jako je hniloba na konci květů. Nadbytek dusíku a nízké pH však vápník v půdě vážou a brání ho přijímat rostlinám. Použití vajec jako hnojiva dodává vápník, ale není užitečné, pokud rostlina nemá k živině přístup. Před výsadbou nové zahrady vždy zkontrolujte pH půdy a minimalizujte množství dusíku.
Možné nevýhody hnojení syrovými vejci
Jedním z problémů hnojení za pomoci syrových vajec je zápach. Pokud vajíčka nezakopete dostatečně hluboko, začnou časem zapáchat. Kromě toho může jejich použití přilákat nežádoucí škůdce jako jsou hlodavci, kteří budou kvůli zápachu vykopávat vaše mladé rostliny. Celá vejce jako hnojivo pro rostliny mimo to nejsou nejrychlejším způsobem, jak mohou jejich kořeny získat vápník, protože jejich rozklad chvíli trvá. Lepším zdrojem jsou právě skořápky. Jednoduše si je tak ode dneška schovávejte.
Jak používat vejce jako hnojivo pro rostliny
Abyste se vyhnuli problémům s hnojením za pomoci syrových vajec, použijte pouze skořápky, které byste stejně po uvaření vyhodili. Skořápky totiž obsahují obrovskou nálož vápníku a jejich použití je velmi jednoduché. Stačí je například rozdrtit a vmíchat do půdy. Dalším způsobem, kterým je můžete použít, je uvařit je a vzniklou tekutinou půdu zalít. Tím se předejde problémům, které byly zmíněné v předchozím odstavci.
Na univerzitě v Minnesotě provedli odborníci test, kdy použili destilovanou vodu a vařené vaječné skořápky. Výsledná voda měla zvýšený obsah vápníku a draslíku, což jsou velmi prospěšné složky pro rostliny, a to zejména pro ty, které kvetou a plodí. Použití vody k zavlažování rostlin poskytuje kořenům snadný přístup k těmto živinám. Můžete také vytvořit listový postřik, takže listy budou čerpat živiny, aby oba prvky pořádně využily. Šetřete tak skořápky a obohaťte půdu pro větší a lepší úrodu.