Je hloupost vyhazovat bramborové slupky. Pomohou s čištěním komína i konvice a hnojivo z nich je hotový zázrak

Bramborové slupky nejčastěji končí v koši. Existuje přitom několik způsobů, jak je efektivně využít. Poslouží vám jako výživné hnojivo nebo účinné čisticí prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velké množství vyprodukovaného odpadu letí automaticky do koše, aniž by byl využit veškerý potenciál vyhazovaných zbytků. To platí i v případě bramborových slupek, které využijete jak na své zahradě, tak i v domácnosti nebo při čištění komína. V redakci jsme některé rady internetového portálu Boddels vyzkoušeli a byli velmi překvapeni výsledkem.

Léčivé schopnosti bramborových slupek

Velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, které jsou ve slupkách obsaženy, oceníte zvláště v případě potíží s ledvinovými nebo žlučovými kameny. Slupky jen do změknutí povařte v hrnci a třikrát denně vypijte hrnek z jejich odvaru. Lze je využít také k zesvětlení tmavých kruhů pod očima. Jednoduše vnitřkem slupky potřete dané místo a nechte působit. Za pár minut se dostaví požadovaný výsledek.

Podobně fungují také na spálenou pokožku sluncem, ale také ke zmírnění projevů kožní vyrážky nebo zánětů způsobených dlouhým pobytem na přímém slunci. Odvar z vyvařených slupek nechte vychladnout a poté ho přilejte do připravené koupele, nebo do něj namočte kusy látky a ty přiložte na postižená místa. Účinnost této metody potvrzuje i náš čtenář Pavel Ž. z Vrbětic: ,,Jednou jsem se strašně spálil na zahradě a neměl nic, čím bych to namazal. Manželka mi dala obklad z vyvařených bramborových slupek a bylo po bolesti.”

Jak pomocí slupek odvápnit konvici

Podle serveru Canny Granny se bramborové slupky skvěle hodí také k odstranění usazeného vodního kamene uvnitř rychlovarné konvice. Stačí do ní jen pár slupek vložit, zalít vodou a přivést k varu. Po vypnutí vroucí vodu i se slupkami vylijte a v případě potřeby celý postup několikrát zopakujte. Takto konvici odvápníte i bez chemikálií. 

Oloupaná syrová brambora iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyčistěte saze z komína

Bramborový škrob, který je ve slupkách obsažen, je velmi účinným čističem, jenž si poradí i s velmi odolnou špínou. Skvěle se proto hodí k čištění různých povrchů i od těch nejodolnějších nečistot. Jak jsme psali již dříve v článku na ADBZ, lze s jejich pomocí vyčistit i komín od sazí. Napřed bramborové slupky důkladně vysušte a poté je v kamnech zapalte. Výsledek vás zaručeně velmi příjemně překvapí.

Přírodní hnojivo

K hnojení rostlin lze použít jak neosolenou vodu z vařených brambor, tak i odvar z bramborových slupek. Jeho aplikaci se doporučuje provádět alespoň jednou za 3–4 týdny. Pokud se vám nechce se slupkami nijak pracovat, jednoduše je hoďte na kompost. Kromě slupek můžete na zahradě využít i naklíčené brambory, o čemž jsme se také více rozepsali v článku na ADBZ.

Jak využíváte bramborové slupky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články