Nejjednodušší způsob, jak rychle a účinně vyčistit komín
adbz.cz » Hobby » Čištění komína bez nutnosti lézt na střechu: Stačí spálit bramborové slupky, ideálně 1 celý kbelík

Čištění komína bez nutnosti lézt na střechu: Stačí spálit bramborové slupky, ideálně 1 celý kbelík

Pokud se ve vašem komínu nahromadily saze, rozhodně byste to neměli ignorovat. Jejich přítomnost totiž může v některých případech vyvolat požár.

spinavy komin cisteni
Zdroj fotografie: iStock

Ačkoliv se v letošním roce většina lidí potýká s obtížemi při získávání kvalitního uhlí, plynu a s neustále rostoucími cenami za energie, někteří z nich zapomínají na čištění komínu – každý majitel budovy by však měl být zodpovědný za průchodnost větrání, protože nánosy sazí, které se v něm během let používání usadily, mohou velmi snadno vyvolat požár. Naštěstí se však nejedná o náročný úkol, takže nemusíte mít obavy, že byste to nezvládli – hravě si s ním poradí každý kutil. Stačí vám znát správný postup a nebudete muset ani lézt na střechu. 

Čištění komínu v domě 

Čištění komínu je nesmírně důležitý úkol, protože umožňuje odstranit nánosy sazí, které mohou způsobit požár a únik kouře do interiéru, což představuje pro všechny obyvatele domu riziko otravy oxidem uhelnatým – podle některých předpisů byste dokonce měli v případě topení dřevem a uhlím čistit a kontrolovat komín jednou za čtvrt roku. Dále je také zapotřebí zmínit, že byste měli během topné sezóny nechat alespoň jednou tento úkon na profesionálovi. Poté ho můžete čistit pravidelně sami. 

Použijte slupky od brambor 

Při každodenním zahřívání krbu se na stěnách komínu usazují saze, které postupem času zhoršují jeho tah, a později ho mohou dokonce kompletně ucpat. Signálem k vyčištění tohoto domácího pomocníka je proto již moment, kdy tyto saze na stěnách dosáhnou tloušťky 3 milimetrů nebo více. Pokud tento nános budete ignorovat, budete muset vynaložit na zahřátí své domácnosti mnohem více paliva – saze jsou totiž vynikajícím izolantem, a proto se v důsledku jejich hromadění krb mnohem hůře zahřívá a vy musíte pálit více paliva. 

Abyste se vyhnuli potenciálním problémům, můžete krb každý měsíc vhodným způsobem vyčistit. To je však velmi snadná záležitost, a to zejména v případě, pokud víte, jak na to jít správně. Níže se proto můžete podívat na velmi osvědčený postup, který doporučuje většina domácích kutilů – navíc k jeho provedení budete potřebovat pouze slupky od brambor a chvilku svého času. Kromě toho nebudete muset ani zbytečně lézt na střechu a provádět náročné manuální práce.  

čtení knihy u krbu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduchý způsob, jak na to

Ačkoliv tato metoda může na první pohled vypadat vzhledem k úrovni vývoje moderních technologií podivně, jedná se o velmi užitečné řešení, jehož účinnost byla dokonce vědecky prokázána a vysvětlena. Její podstata spočívá především v tom, že škrob, který se uvolňuje při hoření této zeleniny, změkčuje saze a poté se usazuje na stěnách komína. Jamile však vychladne, uvolní se a průvan ho velmi rychle „vyvrhne“ (část nánosu také může zmizet s kouřem a celý proces můžete urychlit tak, že jemně zaklepete na komínovou rouru).

Aby byl výsledek co nejznatelnější, měli byste spálit alespoň půl až jeden celý kbelík čerstvých slupek – je ovšem lepší přikládat je již k zapálenému dřevu, protože brambory nejsou příliš dobrým palivem. Stačí proto vždy přidat do ohniště 2 až 3 dvojité vrstvy najednou. Tímto způsobem pokračujte alespoň 3 až 4 dny po sobě a výsledky poznáte již na první pohled. Postup je navíc vhodné opakovat každý měsíc.