Každému, kdo má komín, hrozí pokuta 100 000 Kč. Kdo si nedá pozor, zaplatí i půl milionu korun

I váš komín může skrývat nebezpečí, které ohrožuje nejen váš majetek, ale i zdraví. Zjistěte, jak zařídit, aby byl váš komín v souladu s předpisy, a chraňte tak sebe i své blízké.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Komíny jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů, kontrola jejich stavu je však často opomíjena. Přitom právě zanedbání údržby komínu může vést k vážným následkům od finančních postihů až k požáru. Jaké jsou zákonem dané povinnosti spojené s kontrolou komínu a jaké výhody přináší jejich pravidelné dodržování? Dočtete se níže.

Pravidelná kontrola komínu a jeho čištění

Jak uvádí web Finance, budete-li zanedbávat pravidelnou kontrolu komínu, hrozí vám pokuta do výše i několika tisíc korun. Při kontrole komínu je dobré současně provést i jeho vyčištění, během kterého dojde k odstranění usazených pevných látek a nečistot z oblasti spalinové cesty. Osoba s odbornými zkušenostmi pak může provést vypalování. Tento proces se provádí za účelem zvýšení bezpečnosti a efektivity kouřovodu.

Jaké jsou intervaly pro provádění kontroly komínu?

Extéria uvádí, že rozmezí mezi kontrolami záleží na tom, jaké palivo k topení používáte. Má na to vliv i výkon kotle a také to, jak často topíte, zda pouze během sezóny, nebo po celý rok. Pravidelnou kontrolu je nutné provádět především u těch kotlů, které fungují na tuhá paliva. Ta vytvářejí velké množství sazí a popílku. Kontrola by měla být provedena minimálně jednou za rok.

Muž čistí komín iZdroj fotografie: Depositphotos
Zajistíte-li pravidelnou kontrolu svého komína, vyhnete se finančním postihům a eliminujete vznik požáru.

Kontrolu byste měli nechat provést také v případě, že uvádíte v provoz nový zdroj vytápění, provedli jste nějakou stavební úpravu týkající se komínu nebo jste změnili druh používaného paliva. Web České stavby píše, že revize by měla proběhnout vždy před topnou sezónou, tedy na podzim.

Proč je důležitá pravidelná kontrola komínu?

Pravidelná kontrola komínu má hned několik úkolů. Samozřejmostí je zjištění stavu spalinových cest. Zajistí bezpečný průchod spalin. Má za úkol vytvořit požární bezpečnost. Pravidelná kontrola také zjišťuje aktuální technický stav komínu. Je-li komín ucpaný, projeví se to na výkonu spotřebiče, který je nižší. Kromě toho má za úkol odhalit případné změny, které nastaly od předchozí kontroly.

Jaké hrozí sankce?

Jste-li právnická osoba a nezajistíte si povinné čištění komínu a kontrolu spalinových cest, hrozí vám pokuta ve výši až 100 000 Kč. V případě fyzické osoby se pak jedná o pokutu v hodnotě 10 000 Kč. Pozor, nebudete-li mít za sebou pravidelnou kontrolu komínu a dojde k požáru, pojišťovna vám neproplatí vzniklou škodu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články