Proč si pes neustále olizuje tlapky: Může za tím být zranění, ale i blechy nebo závažná infekce

Pokud si váš pes neustále olizuje tlapky, rozhodně byste to neměli nechat jen tak být. Příčinou totiž nemusí být pouze nuda, ale také vážná infekce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Psi jsou často označováni za nejlepší přátele člověka, ovšem na rozdíl od lidí svým páníčkům nedokáží nijak říci, když je něco trápí. Je proto důležité neustále sledovat jejich chování, a pokud se váš pes začne chovat zvláštně, tak okamžitě zakročit. Jedním takovým příkladem je neustálé olizování tlapek, což je příznak, který může vypovídat o mnoha problémech, a to nejen těch závažných, ale například i psychických, jako jsou úzkost a nuda. Existuje však 5 nejčastějších příčin, o kterých byste rozhodně měli mít povědomí. 

1)    Vyrovnání se s bolestí 

Olizováním tlapek se váš pes může snažit vyrovnat se s bolestí, která ho trápí, a nemusí se vždy jednat pouze o tu v dané končetině, ale kdekoli jinde na jeho těle. Tímto stylem totiž dokáže lépe snášet nepříjemné pocity a sám sebe zklidnit, což skutečně souvisí s následnou úlevou. V každém případě se však jedná o situaci, kterou byste měli řešit neprodleně s veterinárním lékařem. Ten vám pomůže diagnostikovat skutečnou příčinu problémů a následně zavede vhodnou léčbu. 

2)    Řezná rána či jiné poranění

Příčinou neustálého olizování tlapek u psa může být také řezná rána, tříska nebo jiné zevní poranění, s nímž se pes potýká. Tento problém však můžete vyřešit ve většině případech zcela sami, a to omytím rány, jejím dezinfikováním a podáním vhodných antibiotik, která vám předepíše veterinární lékař. Abyste svého mazlíka ochránili před rozvinutím horších problémů, můžete mu na tlapku nasadit ponožku či ji obvázat. Rozhodně však postižené místo sledujte a pokud se zanítí, okamžitě kontaktujte odborníka. 

3)    Blechy v srsti 

Přítomnost blech v srsti je podle odborníků nejčastější příčina neustálého olizování tlapek u psů. Tito paraziti totiž často způsobují podráždění a svědění kůže, přičemž jejich kousnutí může být i příčinou alergických reakcí. V takové situaci je ovšem třeba okamžitě jednat a ochránit svou domácnost před těmito vetřelci, protože se mohou velmi snadno přemístit do nábytku, či dokonce do vlasů. I v tomto případě je vhodné navštívit veterinárního lékaře, který vám pomůže problém vyřešit a předepíše vhodné prostředky ke kompletní likvidaci blech. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4)    Závažné infekce

Dermatitida a plísňové či bakteriální kožní léze jsou další problémy, které mohou snadno postihnout vašeho psa a přinutit ho k neustálému olizování tlapek. Jedná se o závažné příčiny, které byste měli neprodleně řešit s veterinárním lékařem – ten vám pomůže zajistit léčbu zvířete a doporučí různá opatření v rámci prevence. To může být například nošení psích bot během zimního období a důkladné otírání tlapek po každé procházce či vypuštění psa na zahradu

5)    Úzkost a nuda

Psi jsou citliví na vše, co se kolem nich děje – ve skutečnosti je jejich vnímání emocí mnohem silnější než u lidí. Je proto možné, že si neustále olizují tlapky z důvodu nervozity. Ta může vznikat především vlivem nedostatečné pozornosti jejich páníčka či z důvodu nudy, například když je doma sám. Abyste předešli větším problémům, stačí mu projevovat více náklonnosti a vyhradit si na něj čas (vhodné je s ním chodit na procházky nebo mu koupit nové hračky a každý den si s ním chvíli hrát). 

Jak často si váš pes olizuje tlapky?

Zdroj: Akc
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat