Proč psi olizují obličej či ruku: Ne vždy to znamená projev lásky, páníček by tomu měl věnovat pozornost

Pes je nejšťastnější ve společnosti svého člověka a svoji náklonnost mu dává rád a často najevo. Psímu polibku se nic nevyrovná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každému majiteli psa se určitě stalo, že ho po příchodu domů jeho čtyřnohý kamarád radostně vítal skákáním, vrtěním ocáskem a olizováním obličeje. Pes má zkrátka radost, že vidí svého páníčka, a dává mu to patřičně najevo. Opravdu je ale tzv. psí pusinkování znakem jen milujícího chování, nebo může mít i jiný význam, o kterém majitelé psích miláčků nemají tušení?  

Péče psí maminky  

Podle názoru odborníků jsou pejskové naučení olizováním vyjadřovat náklonnost už od své psí matky. Ve štěněčím věku je matka sama ráda a často olizuje. Dává jim tak najevo svoji lásku, posiluje pouto mezi nimi, čistí je a v neposlední řadě také ukazuje, kdo má navrch. Svrchovanost ve smečce si olizováním ukazují také štěňata mezi sebou navzájem. Později převezme vedoucí roli ve smečce právě člověk a olizování se proto přesouvá na něj.  

Zajímavé je, že pes si obvykle jako nejlepší místo pro olíznutí vybere právě lidskou tvař. Čím to je? Zřejmě je to znovu naučené chování z psího dětství, kdy štěně olizuje čumák své matky a doufá, že dostane něco na zub. Takže pokud vás váš pes pravidelně olizuje, je možné, že to není jen z lásky, ale má prostě hlad. Může z vás také cítit vůni jídla nebo slaného potu, která ho láká k ochutnání.  

Věnujte svému miláčkovi dostatek pozornosti 

Pokud vám váš pes olizuje ruku, nejspíš mu chybí něha a pohlazení. Snažte se mu věnovat více pozornosti a náklonnosti. Odmění se vám opravdovým přátelstvím. Olizováním nebo strkáním čumákem si pes často jen vynucuje pozornost. Připadá si odstrčený a upozorňuje tak na sebe. Naštěstí si vybral jeden z nejláskyplnějších způsobů, jak na sebe upoutat pozornost. Avšak pokud jsou vám projevy vašeho psa nepříjemné, stačí je jen ignorovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Psí olíznutí rozhodně není nebezpečné pro vaše zdraví. Názory odborníků se v tomto neliší, i když upozorňují na možnost výskytu bakterie Capnocytophaga. Tato bakterie způsobuje infekci a může oslabit lidskou imunitu. Ale naštěstí se vyskytuje velmi zřídka. Pokud na své tváři nemáte otevřené rány a váš imunitní systém funguje správně, není důvod, proč si neužívat projevy náklonnosti od svého čtyřnohého přítele.  

Pokud je se psem zacházeno tak, jak si zaslouží, tedy s respektem a s láskou, je většina jeho projevů myšlena jako známka důvěry. Pro vašeho psa jste to nejdůležitější na světě a potřebuje vás o tom co nejčastěji ujišťovat. Věnujte mu proto patřičnou péči a lásku, vyrazte s ním na procházku. Bohatě se vám odmění svým přátelstvím a nehynoucí láskou.   

Jaké jsou projevy náklonnosti vašeho psa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Rodiče hasili požár domu. Mezitím jejich 2letý chlapeček vběhl do plamenů, aby se pokusil zachránit své štěně
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování