Proč se psi choulí před spaním do klubíčka? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Choulí se pes do klubíčka, když jde spát? Je naprosto stěžejní chápat, proč to dělá

Choulí se pes do klubíčka, když jde spát? Je naprosto stěžejní chápat, proč to dělá

Asi každý majitel psa si někdy všiml, že se naši čtyřnozí přátelé před spaním začnou kroutit do různých poloh a nakonec ulehnou do klubíčka. Mají k tomu svůj důvod.

pes mates klubicko
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Mnoho psů spí schoulených do klubíčka. Možná si myslíte, že je to jen obyčejný zvyk a že k tomu asi ani žádný důvod nemají, ale opak je pravdou. Tuto polohu zaujímají už po dlouhá staletí, činili tak ještě v době, kdy nepatřili mezi domácí mazlíčky, ale žili pouze venku. Nyní se můžete dozvědět, z jakého důvodu to váš pejsek dělá.

Tvoří si hnízda

Možná jste si už všimli toho, že pokud má pes přístup do postele, nejraději si lehne někam mezi peřiny a pořádně se tam zavrtá. Tam se mu spí totiž nejlépe. Psi se do klubíčka stáčejí, protože je to pro ně teplejší. Ve volné přírodě psi začali šlapat trávu, protože si chtěli vytvořit hnízdo, do kterého se schoulili. Z toho důvodu se někdy stane, že psi před tím, než jdou spát, začnou dupat.

spici pejsek gauc
Zdroj fotografie: Depositphotos

Někdy možná uslyšíte, že se psi choulí do klubíčka z toho důvodu, aby si ochránili vnitřní orgány před predátory. Tato teorie ale nedává příliš smysl. Jen si představte, že by byl pes napaden v průběhu spánku. Pomůže mu to, že je stočený do klubíčka, bránit se před predátorem? To je asi dost nepravděpodobné. Z tohoto pohledu pro něj schoulená pozice není nijak výhodná, a kdyby na něj něco zaútočilo, rozhodně nezůstane ležet, spíš se bude bránit jinak.

Je to vlastně jednoduché

Ta nejjednodušší teorie je nejspíš také pravdivá. A není v tom nic jiného, než že se pes chce zkrátka cítit pohodlně. Pes se totiž může do klubíčka schoulit jak v horkém počasí, tak v zimě. V této poloze jsou jejich svaly úplně uvolněné a oni mohou uvolněně dýchat. Psi často leží na něčem měkkém a preferují také oporu zad.