Jak odnaučit psa nežádoucímu štěkání i v dospělém věku. Musíte rozklíčovat jedinou věc, pak už to půjde samo

Existuje spousta důvodů, které vedou psy k tomu, aby na sebe nadměrně upozorňovali štěkáním. Mohou se cítit ohrožení, chtějí získat pozornost, nebo se prostě jen nudí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psí štěkot může být častokrát velmi otravný. Je to však běžná součást komunikace čtyřnohých mazlíčků, jako je pro lidi mluvení. Pokud pes štěká často nebo příliš dlouho, až to vás i sousedy dovádí k šílenství, existují cesty, jak jej to můžete odnaučit. Klíčové je rozkódovat příčinu toho, proč zvíře štěká. Jakmile to budete vědět, pomůže vám to lépe psa naučit být potichu, když to bude třeba.

Pokud bude tišší, dostane to, co chce

Buďte však obezřetní, někdy mohou být za hlučností psa i hlubší problémy. V takovém případě raději vyhledejte veterináře, může jít o stres nebo bolest. Jestliže vyloučíte závažnější problém, můžete se pustit do toho, aby přílišný štěkot vašeho miláčka neotravoval okolí. Zjistíte-li, co pes očekává od štěkotu, lze mu pak dát snadněji najevo, že když bude tišší, dostane to, co chce. Máme několik tipů, jak toho docílit.

1) Křik

Přestože vám štěkot leze na nervy, nikdy za to psovi nenadávejte. To by způsobilo vyvolání úzkosti ve zvířeti, mohlo by začít zmatkovat a být ještě hlučnější. Váš křik by si také mohlo vyložit tak, že se k němu přidáváte.

2) Obavy

Jakmile se pes bojí, začne štěkat. Když je to něco za oknem, zatáhněte závěsy. Důvodem také může být strach ze samoty, proto se snažte, aby nezůstával sám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Způsoby

Pokud pes štěká kvůli něčemu konkrétnímu, naučte jej, že když to bude ignorovat, dosáhne stejného výsledku. Jakmile to budete dělat důsledně, naučíte jej být v těchto konkrétních situacích klidným. Pes nemůže současně štěkat a čichat, takže jeho pozornost odveďte třeba pamlskem.

4) Nuda

Možná pes štěká, protože se prostě nudí. Stává se to, když nemá dostatek duševního nebo fyzického pohybu. Jestliže svému mazlíčkovi dopřejete každý den nějakou zábavu, zabráníte tomu, aby se nudil.

5) Odměna

Jakmile pes štěká, neodměňujte jej. Pokud začne třeba v době jídla, nevšímejte si toho a počkejte, až přestane. Teprve poté jej nakrmte. Když štěká kvůli touze si hrát, zvolte stejný postup. Klidně odejděte a až se ztiší, vraťte se a vybídněte jej ke hře. Bude to odměna za to, že neštěká.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vždy je však důležité vědět, co je důvodem štěkotu vašeho mazlíčka. Lépe pak pochopíte, jak se zachovat, abyste jej to odnaučili.

a) Pozornost

Psi mohou vypozorovat, že štěkání je skvělý způsob k získání pozornosti. I když je okřiknete, aby byli zticha, mohou to vnímat pozitivně, protože si vaši pozornost přece získali. Podobně je to i s jídlem nebo hraním. Jakmile pes zaštěká a vy jdete za ním, dosáhl toho, čeho chtěl.

b) Stesk

Psi jsou společenští tvorové, ale téměř žádný majitel s nimi nemůže být 24 hodin denně. Když psa včas nenaučíte, aby si zvykl na samotu, může to pro něj být velmi stresující. V takovém případě štěká, protože je rozrušený a touží po vaší společnosti. Musíte mazlíčka naučit, aby odpočíval, jakmile zůstane sám.

c) Nebezpečí

Jakmile se pes bojí, nebo se cítí být v ohrožení, bude štěkat a doufat, že tak odežene příčinu strachu. Může to být nějaký vetřelec, třeba pošťák. Cizinec nakonec stejně odejde, ale pes si může myslet, že jej zahnalo právě jeho štěkání. Někdy zvíře může upozornit na věci proto, abyste podnikli kroky pro opětovné bezpečí. Mohou vidět, cítit nebo slyšet něco, co vy ani nezaznamenáte.

Zdroj: DogTrust

Jaké triky používáte, abyste psa odnaučili štěkotu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Potraviny, které přirozeně překonají únavu aneb Energie na celý den a prospěšné látky k tomu
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Rodiče hasili požár domu. Mezitím jejich 2letý chlapeček vběhl do plamenů, aby se pokusil zachránit své štěně
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování