Zápach ze zavařovacích sklenic zmizí jak lusknutí prstem. Zde je návod
adbz.cz » Hobby » Zápach ze zavařovacích sklenic dostane kávová sedlina či lžička jedlé sody

Zápach ze zavařovacích sklenic dostane kávová sedlina či lžička jedlé sody

Zavařování patří mezi nejoblíbenější způsoby uchování plodin. Odstranit nepříjemný odér ze zavařovacích sklenic pomůže soda, prášek do pečiva i káva.

zavarovacka 3
Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Zavařování má v Česku velkou tradici, obzvláště v letním období, kdy je nadbytek plodin, které není možné ihned zkonzumovat. Zdaleka ne každé ovoce či zelenina se hodí k uchování v mrazáku, nehledě na fakt, že jen málokdo disponuje takovým množstvím volného prostoru. Zavařování je tedy ideální způsob, jak suroviny zpracovat, zachovat vitamíny a živiny a zároveň šetřit místem. Zavařovací sklenice se dají bez obav používat opakovaně. Někdy ale zkrátka už nevoní novotou, a naopak nachytají pachy předchozích zavařenin.

Zavařovací sklenice budou jako nové

Vydávají-li zavařovací sklenice nepříjemný odér, zasáhněte dříve, než je opět použijete. Jednoduchým, rychlým, levným, a především účinným řešením je využití jedlé sody. Ta výborně pohlcuje pachy, a to jak například v lednici, tak i ve sklenicích. Do sklenice přidejte lžičku sody, zalijte teplou vodou a nechte sodu účinkovat po dobu asi 20 minut. Obsah poté vylijte a sklenici vyčistěte saponátem. Jedlou sodu lze nahradit i práškem do pečiva, který má podobné účinky.

Zápach zmizí i pomocí kávy

Podobný účinek jako jedlá soda či prášek do pečiva má ale také kávová sedlina. Káva je známá tím, že dobře pohlcuje pachy, často se proto používá i například v parfumeriích. Je možné využít kávovou sedlinu či celá kávová zrna i na provonění domácnosti, postačí je dát do misek například na parapet či do plátěných sáčků a rozmístit po domě. Obydlí bude jemně a nevtíravě vonět. Pomůže ale i se zápachem uvnitř zavařovací sklenice. Do sklenice dejte kávu a jedlou sodu, zakryjte a nechte 15 minut působit. Zápach tak zmizí.

Uvařená káva a kávová zrna na stole
Zdroj fotografie: Piqsels
Kávová zrna či sedlina také pohlcují zápach

Pokud ovšem nemáte zrovna k dispozici žádnou z uvedených ingrediencí, nezoufejte. Je ještě jeden způsob, jak se se zápachem uvnitř zavařovacích sklenic vypořádat. Najdete-li mezi léky živočišné uhlí, máte vyhráno. Tento přípravek je používán při průjmových onemocněních, ale funguje i jako výborný pohlcovač pachů. Rozdrťte 2–3 tablety uhlí a nařeďte je v několika litrech vody. Do této lázně ponořte sklenice přes noc a další den je umyjte saponátem na mytí nádobí.

Jak správně zavařovat

Příprava na zavařování zabere poměrně hodně času, a když se potom obsah některé sklenice zkazí, určitě vás to mrzí kvůli kvalitě surovin a úsilí, které jste tomuto úkonu věnovali. Základ správného zavařování spočívá ve špičkové hygieně. Pokud se do sklenice dostane nečistota, začne kvasný proces a celá sklenice je poté nepoužitelná. Sklenice vždy sterilizujte, ať už vroucí vodou v dřezu, nebo například v mikrovlnné troubě.

Dalším důležitým komponentem jsou víčka. Ideální je kupovat vždy nová a mít tak jistotu, že nejsou poškozená. I ta je ovšem nutné sterilizovat. Zavařovat je možné ve velkém hrnci s teploměrem, v troubě, myčce na nádobí či mikrovlnné troubě. Pokud u zavařování nechcete trávit více času, než je nezbytně nutné, a stále hlídat teplotu, zvažte zakoupení zavařovacího hrnce, který má velký objem, takže do něj snadno naskládáte spoustu sklenic a sám si hlídá teplotu i čas.