10 způsobů, jak dostat kočky od záhonů pryč | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak udržet kočky na kilometry daleko od záhonů a truhlíků? Po staletí funguje 10 fikaných způsobů

Jak udržet kočky na kilometry daleko od záhonů a truhlíků? Po staletí funguje 10 fikaných způsobů

Kočky jsou krásná zvířátka, která ne jeden člověk chová. Je ovšem nutné uznat, že ne všude by měly mít přístup, a váš záhonek je jedním z těchto míst.

kocka kvetina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kromě jejich originality a šarmu jsou kočky úžasné v tom, že udržují škůdce, jako jsou králíci, hraboši a krtci, od zahrádky daleko. Zároveň jsou ale schopné vám záhonek narušit hrabáním, používáním rostlin jako měkkého místa na spaní nebo se mohou pokusit vám zahrádku rozžvýkat. Zkuste těmto jevům u svých čtyřnohých přátel jednou provždy zabránit.

Staré větve z růží umějí zázraky

Sice vám nepomohou s hnojením vašich rostlin, ale za to si díky nim kočky dvakrát rozmyslí, jestli na vaši svatou půdu vkročí.

ruzova ruze rostouci na zahrade
Zdroj fotografie: Freepik

Zkuste použít odpuzovač na kočky

Tento výrobek působí jako odstrašující prostředek hlavně kvůli své chuti, kterou kočky rozhodně neocení. Jen není odolný vůči dešti, tudíž se jeho použití bude více hodit na vnitřní prostory.

Nebojte se použít pálivý pepřový sprej

Když se vaše kočka rozhodne, že vaše azalky jsou výborným prostředkem na trávení, je čas vytáhnout zbraně těžkého kalibru. Navíc tím kočkám prokážete i službu, jelikož zrovna azalky, stejně jako lilie nebo tabák, jim mohou vážně ublížit na zdraví a někdy to končí až smrtí. Jednoduše tedy rostliny nastříkejte a následný pach a chuť kočky odradí.

peprovy sprej v rukou zeny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zelený květinový drát nevypadá špatně

Skupina tu a tam vysazených květinových drátů odradí vaši kočku od toho, aby si zdřímla na vašich petúniích. Zároveň, pokud je koupíte v zelené barvě, nebude narušovat vaše prostředí a kazit celkový dojem ze zahrádky. Nastříhejte si ho tedy dle potřeby a v pravidelných intervalech ho vkládejte do všech prostor, které potřebujete před kočkami ochránit.

Zkuste si zasadit pár „smradlavých“ rostlin

Stejně jako existují květiny, které kočky přitahují, existují i jiné, které je naopak odpuzují. Dejte na květiny s aromatickými listy, jako jsou například ruská šalvěj a levandule.

pestovana levandule
Zdroj fotografie: Freepik

Dejte na vodní odpuzovač škůdců

Tento nástroj vám bude dělat strážného 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Výhodou navíc je, že kdykoliv zaznamená pohyb, kromě odehnání nepřítele vám kytky i rovnou zalije. Pokud ho ovšem nevypnete před tím, než půjdete vytrhávat plevel, dostanete menší sprchu.

Vyzkoušejte kuličky z lepicí pásky

Lepicí páska je netoxická, levná a její použití vaše kočky jistě překvapí. Pokud mají oblíbené místo v truhlících, jednoduše tam pár kuliček vložte. Jakmile se na ně párkrát nalepí, dojde jim, že to není místo, kde by zrovna dvakrát chtěly odpočívat.

lepici paska
Zdroj fotografie: Unsplash

Ptačí síť je vaší poslední záchranou

Na nově osázené záhony se hodí přesně tyto sítě umístit, jelikož tím kočkám zabráníte v hrabání do čerstvě zpracované půdy.

Udělejte kočce její vlastní zahrádku

Měkká postel tvořená osobní zahrádkou v polostínu je něco, co kočku donutí zapomenout na to, že vám kdy chtěla skočit do růží. Můžete přidat i prvky, jako jsou kočičí tráva, kočičí máta nebo macešky.

kocka lezi v trave
Zdroj fotografie: Freepik

Vytvořte jim jejich vlastní pískoviště

Stejně jako zahrádka pro kočky je i pískoviště místem, které by je naprosto odlákalo od zbytku vaší zahrádky, jelikož by měly kde kopat. Vezměte si jednoduchou krabici, zbavte ji dna, naplňte ji pískem a podle potřeby dosypávejte.

Zdroj: Thespruce