Obsadil vaši zahradu mechový porost? Lze jej spolehlivě vymýtit a vypěstovat si anglický trávník

Mech na zahradě může potrápit každého zahradníka, někdy ovšem nestačí ho jen mechanicky odstranit. Musíte hledat proč mech na zahradě roste a příčinu odstranit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mech žije na tomto světě už přes 350 milionů let a do dnes je plný síly. Zatímco v lese jsou krásné koberce mechu, je mech na našich zahradách nežádoucí. Trávníkový mech může tvořit husté koberce i na zahradě, tím ale připraví trávník o vodu a důležité živiny. Tyto primitivní rostliny vyhledávají vlhké a stinné podmínky, kde se mohou rychle šířit.

Jak se zbavit mechu v trávníku

Mech je známkou toho, že se na zahradě vyskytl nějaký problém. Může to být způsobeno hned několika faktory například špatná drenáž, stín, kyselá půda, ale také nedostatek živin nebo i tráva posekaná na krátko. Kapradinové mechy se vyskytují nejčastěji ve špatně odvodněných místech. Kyselé půdy mají tendenci podporovat růst mechu.

iZdroj fotografie: Pixabay

K odstranění mechu z trávníku většinou nestačí jen mechanické odstranění hráběmi, je nutné zjistit příčinu tvorby a zamezit růst nového mechu. K trvalému odstranění mechu, v místech se zasaženou větší plochou, je nutná pravidelná páče v kombinaci s likvidátorem mechu.

Likvidátor mechu

Chemické likvidátory mechu obvykle obsahují síran železnatý, tento způsob je nejúčinnější. Některé chemické likvidátory obsahují zároveň hnojivo na podporu růstu nového trávníku. Aplikace se provádí na podzim nebo na jaře, při chladném a vlhkém počasí, aby měla semena nového trávníku šanci vyklíčit a zakořenit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud nechcete používat chemické likvidátory, dají se použít organické, které neobsahují síran železitý ale bakterie, které mech zabijí. Tyto bakterie potřebují ke své práci teplotu okolo 15°C, musí byt tedy použity podle venkovní teploty.

Jak a kdy použít likvidátor mechu

Takzvaný zabiják mechu může být aplikován ručně nebo strojově. Chemické přípravky ovlivňují kyselost půdy, takže je dobré ho aplikovat rovnoměrně. Před použitím si vždy přečtěte návod a používejte pouze v uvedeném množství a koncentraci, nebo by se mohlo stát že poškodíte trávník.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlepší čas na aplikaci je podzim nebo jaro. Po aplikaci většinou během dvou až tří týdnů mech zčerná a je potřeba ho hráběmi odstranit a můžete zasít nová travní semena.

Péče o trávník

Mech v trávníku většinu značí nějaký problém, pokud ho včas neodstraníte mech se bude vracet. Trávník je potřeba na podzim kypřit, použít můžete vidle nebo travní vertikutátor. V místech, které jsou náchylnější k růstu mechu, většinou ve stínu, používejte speciální typ travních semen, která jsou k tomu určená. Při sekání dejte pozor ať nesekáte trávu na krátko, tráva tak ztrácí sílu k růstu a dává tak šanci růstu mechu.

S trochou péče a pozornosti se vašemu trávníku bude dařit dobře, bude krásně zelený a vy budete moct být hrdí na svoji zahradu.

Zdroj: Love the Garden

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články