Jak správně posekat trávník s pomocí sekačky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Tajemství dokonalého trávníku tkví v umění sekání. Posekejte zahradu jako profík, bude chloubou celého sousedství

Tajemství dokonalého trávníku tkví v umění sekání. Posekejte zahradu jako profík, bude chloubou celého sousedství

Většina lidí umí koupit sekačku a před použitím ji zprovoznit. Mnoho z nich si však nikdy nezjišťovalo, jak se má trávník správně sekat.

spravne sekani zahrady
Zdroj fotografie: Pixabay

Mnoho lidí seká trávník primárně kvůli tomu, že chtějí, aby jejich zahrada vypadala hezky. Zakládají si na udržovaném trávníku, po němž mohou v létě chodit bez bot a ponožek. Sekají každý víkend, ale přitom neví, jaký je správný postup. Velká část problémů s trávníkem může být spojena se špatnou údržbou. Nejčastěji se jedná o sekání příliš nakrátko, nenaostřené nože, nedělání určitých věcí a tak dále. Pokud si zjistíte, jaký je správný postup pro sekání, získáte krásný trávník bez různých problémů.

Nastavení výšky u sekačky

Pokud se chystáte sekat, můžete si na sekačce nastavit její výšku sečení. Většinou byste ji měli nastavit tak, aby sekala pouze horní třetinu stébel. Mnoho lidí si řekne, že takto budou muset sekat za několik dnů znova. Vyšší stébla trávy však mohou růst a podporovat více kořenů. Vytváří hlubší kořenový systém, který lépe vyhledává vodu a živiny v půdě. Pokud byste pravidelně sekali trávník příliš nakrátko, nutili byste tím travní rostliny soustředit svou energii na obnovu stébel.

krasne posekany travnik
Zdroj fotografie: Pixabay

Nezaměřovaly by se pak na prohlubování kořenů, a navíc se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se do trávníku dostane plevel. Vyšší stébla trávy stíní půdu a udržují ji chladnější, což pomáhá zabránit klíčení semen plevelů. Delší tráva je mnohem měkčí, pokud po ní chcete chodit naboso. Existují typy trávy, které upřednostňují sekání na střední výšku, a také ty, které přímo vyžadují sekání na nejnižší možnou výšku.

Sekání suchého trávníku

Mnoho lidí neví, v jakou denní dobu má správně trávník sekat. Do práce se pouští brzy ráno nebo ihned po obědě. Tento čas však není příliš vhodný. Nejlepší dobou pro sekání trávy je podvečer. Do druhého dne bude mít trávník dostatek času na to, aby se zotavil, než přijde další slunečný den.

trava vecer
Zdroj fotografie: Pixabay

Pokud pršelo, počkejte na jiný den. Při sekání mokré trávy by mohlo dojít k nerovnoměrnému zastřižení. Mokrá tráva také dokáže rychle ucpat sekačku. Z té se pak začnou sypat chuchvalce trávy. Pokud je neuklidíte, můžete mít na zahradě nevzhledné hnědé fleky.

Změňte směr jízdy

Pokud budete stále sekat stejným směrem, začne se tráva naklánět ve směru, kterým sekáte. Navíc si tak zpestříte sekání, které se nestane rutinní záležitostí. Zkuste vždy při každém sekání zvolit jiný směr, aby nevznikly koleje. Tráva poroste do výšky, když nebude mít určitý směr, kterým má růst. Váš mozek vám poděkuje, protože i pro něj bude sečení pestřejší.

Nesekejte vždy ve stejný den

Není vhodné mít plán na sekání trávníku. Někteří lidé si zvykli na to, že každý druhý víkend v měsíci musí posekat trávu. Zkuste se tomuto zlozvyku vyhnout. Vždy to dělejte podle toho, jak moc je tráva vysoká. Ta totiž roste v různé roční období jinak. Například na jaře je růst stébel trávy mnohem rychlejší než na podzim. Jestliže máte dostatek volného času, můžete sekat kdykoliv budete chtít, když se vám bude zdát, že je tráva už dostatečně vysoká na posekání.

snadnejsi udrzba travniku
Zdroj fotografie: Pixabay

Před kosením nového trávníku počkejte

Pokud máte čerstvě rozsypaná semínka trávy, musíte počkat, než vyroste. Teprve poté začněte sekat. Vždy sekejte pouze horní třetinu stébel trávy. Sekání, které způsobí krátkou trávu, zpomalí její růst a bude to pro ni šok. Pokud sekáte nový trávník z drnu, nikoliv z osiva, počkejte před sečením 2 až 3 týdny, aby měl drn možnost zakořenit v půdě. Dávejte pozor na to, abyste při této aktivitě drny nevytáhly. Jestliže se tak stane, vraťte je zpět na své místo.

Nechávejte odřezky stébel na trávníku

Nejedná se o chuchvalce trávy, ale pouze o stébla. Pokud je budete nechávat na trávníku, mají schopnost vracet do půdy prospěšné živiny. Odřezky by měly být malé, a proto je nutné sekat pravidelně. Pokud byste sekaly málo, byly by poté odřezky příliš velké. Velké části odřezků se nerozloží rychle a mohou dusit rostoucí trávu. Pro trávník je to šok, když je najednou zanesený velkými odříznutými stébly.

hezky novy travnik
Zdroj fotografie: Pixabay

Pravidelně bruste nože

Ani tupá žiletka toho příliš neoholí. To samé se týká i sekačky. Při prvních známkách opotřebení je nutné nože nabrousit. Tupé nože způsobují nerovnoměrné sečení. Časté používání tupých nožů na trávu způsobí to, že stébla zeslábnou a jsou následně náchylnější k nemocem. U sekačky provádějte jednou ročně veliký servis a také nabruste nože. Vaše sekačka se díky tomu bude snadněji rozjíždět, provádět čistší sekání a krájet posečenou trávu, aniž by se nože sekačky zanášely. Vždy po použití sekačku umyjte.

Zdroj: Scotts