7 tipů, jak na dokonalý trávník i přes léto, sucha a vedra - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zářivě zelený anglický trávník přes celé léto i během období sucha? Péče o něj ve vedrech je hračka, stačí naprosté maličkosti

Zářivě zelený anglický trávník přes celé léto i během období sucha? Péče o něj ve vedrech je hračka, stačí naprosté maličkosti

V létě je váš trávník zatěžován spoustou vnějších vlivů, ať už to jsou horka a sucha nebo grilovačky a různé sešlosti. Proto je potřeba se o něj správně starat. Stačí se držet těchto sedmi tipů a rad a váš trávník zůstane i přes léto krásně zelený.

krasny travnik
Zdroj fotografie: Depositphotos

Trávník na vaší zahradě dostává přes léto vždy hodně zabrat. Nejen vedrem, ale také všemi grilovačkami a večírky. Není však třeba to s vaším trávníkem vzdávat a nechat ho uschnout. Stačí se držet těchto jednoduchých tipů a vaše zahrada zůstane krásně zelená i přes ta příšerná vedra a sucha v létě.

1. Zavlažujte svůj trávník, když je sucho

V létě je rozhodně potřeba váš trávník zalévat o něco častěji. To, že tráva potřebuje vodu, poznáte tak, že je matná. Ale pokud je trávník dobře udržovaný a má správně vyvinutým kořenovým systémem, bude ho potřeba zalévat mnohem méně.

kropeni travniku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší dobou pro zavlažování je brzké ráno, protože je ještě chladno a všechna voda se nevypaří vedrem. A zároveň je to lepší než jí zalévat večer, jelikož při slunečním svitu muže probíhat fotosyntéza. Tím trávník ještě posílí a zazelení.

2. Nepřelévejte svůj trávník, tím mu nepomůžete

Ani přílišné zalévání není dobré pro zdravý a krásný trávník. Pokud zavlažujete moc často, neposkytujete pak kořenovému systému čas se vyvíjet a růst do hloubky. Mezi známky přílišného zalévání může patřit únik vody, to pak vidíte potůčky odtékající z vašeho trávníku.

kaluze v travniku
Zdroj fotografie: Depositphotos

3. Hnojte a dodávejte trávníku důležité živiny

Tohle je zásadní v udržení zeleného trávníku i v létě. Tak jako vy musíte jíst zdravá jídla plná minerálů a vitaminu i rostliny to potřebují. Jenom v trochu jiné formě než vy. Vyživený trávník vám zajistí hnojiva, nejlépe ta přírodní bez chemie.

4. Trochu pozměňte rozvrh pro sekání trávy

V létě je hlavní trávník nepřetěžovat zbytečně častým sekáním. Takže ho stačí zastřihávat jednou týdně s vyšším nastavením úrovně nože v sekačce. Jeho výšku je ideální držet na dvou až třech centimetrech. Trávník je samozřejmě dobré sekat dle jeho potřeb a ne nějakých příliš striktních pravidel. Takže ho sledujte a snažte se mu vyjít vstříc.

sekani travy
Zdroj fotografie: Depositphotos

5. Okysličte váš trávník a uvidíte, jak se zazelená

Voda a vzduch jsou pro krásný trávník alfa a omega. Nejlepší, jak provzdušnit trávník a zároveň i nejlevnější variantou je strkání zahradní vidličky do půdy s patnácti centimetrovými mezerami. Pokud máte rozlehlý trávník, pak je rozhodně výhodnější si pronajmout stroj k tomu určený.

6. Pryč s plevelem, nejlépe ho vytrhat

Efektivnější než herbicidy, prostředky proti plevelům, je ruční vytrhávání. To vaší zahradě hodně prospěje. Pokud chcete ušetřit čas a námahu, pak si pořiďte plecí motyčku nebo vypichovač plevele. S těmito dvěma nástroji vám to půjde mnohem rychleji a plevel vytrhnete pěkně i s kořeny, takže se tam znovu neobjeví.

pleni travniku
Zdroj fotografie: Depositphotos

7. Zbavte se letních škůdců, kteří ničí váš tránvník

Různý hmyz a housenky vašemu trávníku také neprospívají. Váš trávník může pak takzvaně plešatit, i přestože se vám zdá, že děláte všechno správně. Mezi signály, jak rozpoznat přemnožené škůdce, patří ptáci, kteří budou často klovat do půdy. Nejefektivnější způsob, jak se jich zbavit jsou hlístice. Ty seženete ve specializovaných obchodech a aplikujete dle postupu na balení.

Zdroj: Ancoturf