Podzimem práce na zahradě nekončí: Postarejte se také o trávník
adbz.cz » Hobby » Za podzimní péči se trávník na jaře odvděčí ukázkovým vzhledem

Za podzimní péči se trávník na jaře odvděčí ukázkovým vzhledem

Trávník je nutné před nadcházející zimou řádně ošetřit, aby byl připraven na dlouhodobě nízké teploty a dobře rostl na jaře. Výběr hnojiva hraje velkou roli.

Hrabání listí na podzim
Zdroj fotografie: Piqsels

Krásný a udržovaný trávník je chloubou každé zahrady. Pokud je ve špatném stavu, je to první věc, které si kolemjdoucí, ale také návštěvy povšimnou. Je proto nezbytné se o něj řádně starat. Velmi důležitá je pak podzimní péče o trávník. Dodáním správného hnojiva je zcela zásadní pro to, aby porost bez úhony přežil vleklou zimu, chrání ho a dodává mu potřebné živiny, ale zároveň nesmí podporovat růst. To před zimou rozhodně není žádoucí. Jaké hnojivo je tedy to pravé a kdy ho aplikovat?

Na podzim se vyhněte dusíkatým hnojivům

Aby trávník na jaře dobře rostl, vyžaduje dodání živin v podzimním období. Při výběru organického či minerálního hnojiva dbejte na to, aby byl obsah dusíku co možná nejnižší. Dusík stimuluje růst rostlin, což je v tomto případě nežádoucí. Naopak hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu jsou vhodnější. Dodají potřebnou ochranu před nízkými teplotami, ale také například před chorobami.

Stejně jako ostatní zelené rostliny i tráva vyžaduje specifické pH, které pokud není dodrženo, vede k nesprávnému růstu a skomírání. Dopřejte svému trávníku pH v rozmezí 6–7, tedy mírně kyselé. Pokud je až příliš kyselé a z těchto hodnot vybočuje, dodejte vápník, jenž hodnoty neutralizuje. Přihnojit můžete v průběhu října a listopadu. Bydlíte-li v oblasti s lehkou a dobře propustnou půdou, použijte 17–27 kg vápnitého dolomitu na 100 m² každé 3–4 roky. Pro těžké půdy pak budete potřebovat na 100 m² asi 27–40 kg dolomitu.

Dodejte trávníku vláhu

Využití organických hnojiv má mnoho výhod. Nejenže dodává potřebné mikro a makro živiny, výrazně se tím ale také zlepšuje kvalita půdy, protože se obohacuje o humus. Rozhodně není na škodu dodat i hnůj, ať už granulovaný, či ve formě kompostu. Hnůj je na zahradě často používán právě pro své schopnosti dodat rostlinám maximum živin. Pravidelná aplikace zajistí například až dvojnásobnou úrodu jahod. I ostatním plodinám se ale bude dařit lépe a výnosnost bude výrazně vyšší.

Trávník pokrytý sněhem
Zdroj fotografie: Piqsels
Trávník vyžaduje ustavičnou péči až do mrazů

Trávník je nutné pravidelně zalévat. Aby se vláha dostala ke kořenovému systému, provádějte zálivku v teplých dnech brzy ráno, případně až navečer. Pokud byste zalévali v době největšího tepla, voda by se vypařila a ani kapka by se nedostala ke kořenům. Zálivku aplikujte i na podzim, i když samozřejmě úměrně teplotám. Je to i vláha, která připraví trávu na zimu. Rozhodně ale nezalévejte ve chvíli, kdy teploty klesnou pod bod mrazu. To by bylo velmi kontraproduktivní a trávník by mohl přemrznout.