Péče o rybíz v listopadu: Připravte plodinu na zimu kompostem nebo zeleným hnojivem

Rybíz je nesmírně zdravým ovocem. Abyste měli bohatou úrodu, je nutné v listopadu aplikovat hnojivo bohaté na dusík.

i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Rybíz je velmi kyselé a nesmírně zdravé ovoce. Ačkoli nemám ráda jeho obírání, protože je poměrně dosti pracné, vím, že z rybízu je ta nejlepší marmeláda na světě. Jak uvádí web HealthifyMe, černý rybíz je ovoce s nejvyšší antioxidační hodnotou a má tak značný přínos pro zdraví. Abyste měli opravdu pěkný výnos, je ale nutné se o keř pravidelně starat a tato péče zahrnuje i hnojení ještě předtím, než udeří mrazy.

Jak vybírat rybíz

Nejkyselejší rybíz je ten černý, ze všech druhů obsahuje nejvíce vitamínu C, draslíku, železa a vlákniny. Červený rybíz bývá o trochu sladší a bílý rybíz pak vyniká jemnou chutí a je poměrně sladký. Narazit můžete výjimečně i na růžový rybíz, který je po chuťové stránce kombinací červeného a bílého rybízu. „Na marmeládu nejraději používám napůl černý a napůl červený rybíz, přidávám také arónii, která jí dodá lepší chuť,“ napsala nám naše čtenářka paní Helena N. z Českých Budějovic.

Konzumace rybízu prospívá lidskému organismu po všech stránkách. Jak uvádí stránka WebMD, vysokým obsahem vitamínu C přispívá k lepší obranyschopnosti organismu, posiluje zrak, kardiovaskulární systém, vlivem vlákniny podporuje dobré trávení, snižuje riziko vzniku rakoviny a díky obsaženému manganu také snižuje hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě je ale také bohatým zdrojem omega-6 mastné kyseliny známe také jako kyselina gama-linolenová, která velmi pozitivně ovlivňuje revmatickou artritidu.

Červený, růžový a černý rybíz v kelímku iZdroj fotografie: Piqsels
Každý druh rybízu chutná trochu jinak

Na podzim aplikujte hnojivo bohaté na dusík

Zatímco na jaře a v létě se rybízu nejvíce odvděčíte hnojivem obsahujícím slepičí trus, jak jsme na adbz radili, listopadová péče se zaměřuje hlavně na dodání dusíku, což mi dávno radila už babička, a stejný názor mají třeba na webu Gardens. Dusík totiž podporuje kvalitní růst a vývoj listů, takže pozitivně ovlivní celou úrodu následující sezóny.

Dobrou službu udělá kompost i minerální hnojivo

Nejjednodušší a nejspíš i nejlevnější variantou je aplikování kompostu. Kvalitní kompost lze udělat prakticky z jakéhokoli organického materiálu, výtečný a velmi účinný je ale i ten ze spadeného listí, jak jsme na adbz psali dříve. Kompost, případně hnůj nasypejte okolo keře ve vzdálenosti 15–20 cm a důkladně zapracujte do půdy, ideálně do hloubky přibližně 10 cm, aby se všechny živiny dostaly do okolní půdy.

Namnožte si letos výtečný rybíz a vychutnejte si příští rok gigantickou úrodu. Jde o nenáročnou plodinu, kterou zvládne i úplný začátečník

Pokud vlastní kompost ani hnůj nemáte, můžete koupit minerální hnojivo. Důležitý je vysoký obsah dusíku, dále draslíku, který chrání rostlinu před škůdci a plísněmi, a v neposlední řadě fosforu. Ten posiluje celý kořenový systém rybízu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ hnojiva, důležitá je v listopadu i pravidelná zálivka, aby měl keř na zimu dostatek vláhy a neuschl. Zalévejte ho proto každých 14 dnů teplou vodou.

Kompostér iZdroj fotografie: Trish Walker / Creative Commons / PDM
Hnojení formou kompostu je levné, ekologické a účinné

Zelené krmení je plné dusíku

Podstatou zeleného krmení je vysazení vhodných rostlin, které produkují velké množství dusíku, a keř jím tak bohatě zásobují. Vhodnou volbou je tolice vojtěška (Medicago sativa), jež je i v zemědělství používaná namísto dusíkatých hnojiv. Má hluboký kořen, který půdu provzdušňuje, a po úhynu rostliny se dusík také rozloží. Je velmi výživná a používá se také na krmení mladých zvířat, jež potřebují dostatek energie.

Jak vypadá vaše podzimní péče o rybíz?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články