Zalijte na jaře rybíz tímto hnojivem. Plody budou daleko sladší
adbz.cz » Hobby » Rybízový keř se obsype sladkými plody: Vhodnější je použít přírodní hnojiva, jako je třeba slepičí trus

Rybízový keř se obsype sladkými plody: Vhodnější je použít přírodní hnojiva, jako je třeba slepičí trus

Čím větší péči rostlinám v průběhu roku dopřejete, tím větší výnos vás v sezóně čeká. Dodejte rybízům potřebné živiny touto zálivkou a podpořte jeho růst a vývoj plodů.

velka uroda rybiz
Zdroj fotografie: iStock

Nemusíte kupovat drahé hnojicí směsi plné nebezpečné chemie, abyste svým ovocným keřům dodali veškeré potřebné látky. Namísto toho využijte toto ekonomičtější a ekologičtější řešení a vyrobte si doma vynikající směs za pár korun. Teď je ideální doba k aplikaci tohoto výživného hnojiva. Odměnou vám v létě budou velké a sladké bobule.

Jak pečovat o rybíz

Přestože jsou tyto ovocné keře na péči nenáročné a relativně dobře porostou, i když jim žádnou péči navíc nedopřejete, promítne se to na jejich bobulích. Ty mohou být při nedostatku živin malé a kyselé. Naopak pokud rybízu věnujete tu nejlepší péči, bohatě se vám odmění. Zalejte jej na jaře tímto vynikajícím hnojivem a doplňte zásoby prospěšných látek.

Jak hnojit rybíz

Kromě vynikající chuti má rybíz také mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Z mnoha důvodů se proto vyplatí pěstovat tento ovocný keř na zahradě. Jeho bobule obsahují cenné vitamíny, významné stopové prvky, a dokonce vlákninu. Aby vám však dobře rostl a vyvíjel plody, musíte mu dopřát výživu vhodnými hnojivy. Na jaře dejte přednost zejména dusíkatým směsím, které aktivně podpoří jeho růst. 

hnojení rybízu na jaře
Zdroj fotografie: Pixabay

Čím hnojit rybíz

Při hnojení těchto ovocných keřů se obejdete i bez umělých chemických směsí, které mohou obsahovat toxické látky. Mnohem vhodnější a často i účinnější jsou přírodní alternativy, jejichž použití je bezpečnější. Jediné, co k přípravě hnojiva budete potřebovat, je voda a slepičí trus. Po něm budou keře v létě obsypané rybízovými plody.

Příprava hnojiva z trusu

Jedním způsobem, jak tuto hnojicí směs připravit, je přelít 10 litrů odstáté vody do kyblíku a přidat litr granulovaného slepičího trusu. Směs důkladně promíchejte a nechte odstát alespoň po dobu dvou hodin, dokud se všechen trus uvnitř nerozpustí. Než se pustíte do hnojení, je potřeba nálev naředit, nebo rybíz dostatečně zavlažit čistou vodou.

plody rybízu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dalším způsobem přípravy hnojiva ze slepičího trusu, je smíchat přibližně 2,5 litru trusu se 7,5 litry vody. Směs v kyblíku přikryjte a nechte odstát 7–8 týdnů. Každý den je nutné ji důkladně promíchat. Dřívější aplikace tohoto hnojiva se nedoporučuje, protože příliš vysoká koncentrace dusíku může rybíz poškodit nebo spálit. 

Jak aplikovat hnojivo 

Z připravené směsi odeberte půl litru a nařeďte jej s 10 litry vody. Teprve takto hotové hnojivo můžete použít k zálivce rybízových keřů. Tento nálev byste však neměli používat na rostliny mladší tří let. Půda okolo rybízů by měla být vlhká, takže zálivku můžete aplikovat po dešti nebo nejprve vydatně zalít čistou vodou. Před hnojením hodinu počkejte, aby se voda stihla vsáknout až ke kořenům. Vyživte rybíz touto hnojicí směsí na začátku vegetačního období a po odkvětu a těšte se z veliké a chutné úrody.

Návod na výrobu hnojiva ze slepičího trusu