Zasaďte si ve své zahradě nenáročný černý rybíz | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Namnožte si letos výtečný rybíz a vychutnejte si příští rok gigantickou úrodu. Jde o nenáročnou plodinu, kterou zvládne i úplný začátečník

Namnožte si letos výtečný rybíz a vychutnejte si příští rok gigantickou úrodu. Jde o nenáročnou plodinu, kterou zvládne i úplný začátečník

Období od pozdního podzimu do jara je v zeleninové zahradě tišší, takže je ideální čas věnovat trochu pozornosti svým keřům a zahrnout je do zahrady ve větším množství.

currant 1560383 1920 e1629501710283
Zdroj fotografie: Pixabay

Černý, červený a bílý rybíz jsou jedny z nejjednodušších plodů, se kterými se dá pracovat. Pokud chcete na svém pozemku pěstovat nenáročné, ale přínosné plodiny, je rybíz tou správnou volbou. Plody černého rybízu jsou vitamínovou bombou a jsou skvělými pomocníky například při horečkách nebo kašli.

Výsadba keřů rybízu

Během chladnějších měsíců, kdy rostliny spí, se rybíz prodává holý. V extrémně chladných oblastech je nutné počkat až do jara. Rybíz se dokáže vyrovnat s částečným stínem, ale plodit bude intenzivněji, pokud jej umístíte na slunné místo. Zejména černý rybíz preferuje výživnou, mírně kyselou půdu, která nikdy nevysychá. Před výsadbou rostliny namočte na několik hodin do kbelíku s vodou. Poté vykopejte díru asi dvakrát větší než kořeny rostliny.

cerny rybiz
Zdroj fotografie: Depositphotos

Půda musí být pro keř výživná, proto do půdy promíchejte kyblík organického hnojiva. Zasaďte rybíz do půdy, zasypejte a důkladně zpevněte chodidly. Dobře zalijte, aby se půda usadila. Odřízněte všechny výhonky na jeden pupen nad úrovní půdy. Mulčujte nakonec kompostem, hnojem nebo jinou organickou hmotou.

Odběr řízků z rybízu

Rybíz je možná nejsnadnější ze všech dřevin na množení řízků. Je to jednoduchý proces a lze jej provést při prořezávání. Pomocí zahradnických nůžek odstřihněte 15-30 centimetrový dlouhý výhon. Zastřihněte tak, aby byl řez šikmo těsně nad pupenem. Vložte řízky do půdy a buďte trpěliví. Počítejte s tím, že na své první plodiny vypěstované z rostlin si počkáte dva až tři roky.

currant 1530322 1920
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak oříznout černý rybíz

Nejproduktivnější jsou roční výhonky. Dvouleté dřevo plodí ovoce, ale starší dřevo se již stává neproduktivní, takže každý rok je třeba odstranit některé stonky, aby se vytvořil prostor pro mladší. Zatímco je zima obvyklým obdobím prořezávání, chytří zahradníci mohou ve skutečnosti zahájit proces brzy už v době sklizně. U řezu jakéhokoliv druhu nejdříve proveďte tři základní kroky. Odstranění mrtvého, nemocného a umírajícího dřeva.

currants 6466107 1920
Zdroj fotografie: Pixabay

Kromě toho by měly být odstraněny všechny stonky, které směřují dovnitř nebo jsou blízko půdy. Strategicky stříhejte, abyste zabránili přetížení středu keře, protože to může snížit proudění vzduchu a podpořit plíseň. Uchovejte osm až dvanáct stonků pro dobrou a zdravou úrodu.

Jak oříznout červený a bílý rybíz

Na rozdíl od černého rybízu je červený a bílý rybíz pěstovaný na krátké noze. Odstraňte všechny pupeny nebo výhonky rašící z prvních 10 centimetrů nad půdou. Rybíz bude plodit na výhoncích známých jako postranní, které vyrůstají z hlavních větví. Na jednoletých keřích zastřihněte nové výhony na polovinu. Ořízněte směrem ven směrující pupen, abyste ovlivnili směr, kterým výhon roste, a zaměřte se na tvar kalichu s otevřeným středem.  

currants 6463747 1920
Zdroj fotografie: Pixabay

Zdroj: GrowVeg