7 věcí, které se dají dělat se spadaným listím | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Podzimní listí nevyhazujte, poslouží k tvorbě kompostu, či jako krmivo pro trávu. Při správném použití uvidíte zázraky

Podzimní listí nevyhazujte, poslouží k tvorbě kompostu, či jako krmivo pro trávu. Při správném použití uvidíte zázraky

Rok, co rok se na podzim listy na stromech nejprve zbarví do odstínů žluté, oranžové, červené a hnědé a potom ze stromů opadají.

shrabane listi hrabe podzim
Zdroj fotografie: Depositphotos

Listy, které spadají ze stromů na zem, mají své využití. Můžete je pochopitelně shrabat na jednu hromadu a pak do ní jen skočit. Věřte, že v dospělosti to bude stejně zábavné, jako když jste byli děti. Po skončení zábavy však nevyhazujte listy. Mohou mít totiž mnohostranné využití na vaší zahradě. Věřte nebo ne, mohou se dokonce stát ozdobou vašeho domova.

Kompost nebo ochrana před mrazem

Kompost potřebuje rovnováhu mokrých zelených a suchých hnědých materiálů. Přidejte tedy klidně shrabané listí na hromadu kompostu. Listy se budou rychleji rozkládat, pokud je rozsekáte, ale nutné to není. Pokud máte mnoho listů, dejte je nejprve do kompostové popelnice a nechte je tam do jara, kdy je budete na kompostu moci smísit se zeleným materiálem. Pokud jsou vaše listy již plesnivé, poslouží jako kompost sami o sobě. Nechte je tedy rovnou na půdě, které poskytnou živiny.

podzimni listi radost
Zdroj fotografie: Depositphotos

Listí může v zahradě vytvořit také přírodní mulč. Listy jsou schopné potlačit plevel, a nakonec se rozloží a zlepší půdu. Před mulčováním je nutné listy nasekat. Silná vrstva mokrých listů by mohla vytvořit pevnou podložku, která by bránila pronikání vzduchu i vody do půdy. Listy můžete využít k izolaci rostlin před chladem. Stačí okolo rostliny dát drátěný plot a prostor vyplnit listím. Na jaře odstraňte oplocení, shrabejte listí a použijte jej ke kompostování. Navíc pokud máte skladovací suterén, můžete k vrstvení zeleniny použít suché listí místo pilin.

Listy jsou i krmivem pro trávu

Mulčování listí na trávníku vám ušetří čas i energii. Nebudete muset listí hrabat, a přitom se zlepší kvalita vaší trávy, která přes zimu zůstane zdravá. Na jaře se vám odmění krásnou zelenou barvou. Stačí jen přejet přes listy mulčovací sekačkou, aby byly rozdrcené na malé kousky. Pak je na trávníku nechte. Pozor však na silné vrstvy, které by mohly trávu udusit a zabít. V případě, že máte listí méně by sekačka měla vše rozptýlit natolik, že tráva bude moci v pohodě dýchat.

mulcovat listi sekacka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kromě trávy poslouží listy také vašemu záhonu. Pokud listí tedy nechcete dávat na kompost nebo ke stromům, můžete ho rozmělnit na vaše záhony. Listy můžete zarýt do horních centimetrů půdy nebo je jen trochu nasekat a nechat je na povrchu. Listy můžete v neposlední řadě použít na podzimní dekorace. Můžete si je nechat vyrovnat v knize a potom s dětmi lepit jednotlivé listy na papír a dělat z nich postavičky nebo zvířátka. Využití však mají také na podzimní věnce a další dekorace vhodné na vaši zahradu i do interiéru vašeho domu.

Jak využíváte spadané listí vy?

Zdroj: Thespruce