Tipy a triky, jak na dokonale zelený trávník na zahradě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dokonale zelený trávník po celý rok. Dodržováním šestice zlatých pravidel zachráníte zahradu za všech okolností. Sousedé na ní budou moc oči nechat

Dokonale zelený trávník po celý rok. Dodržováním šestice zlatých pravidel zachráníte zahradu za všech okolností. Sousedé na ní budou moc oči nechat

Pokud vás trápí trávník na zahradě, že je žlutý, řídký a nevzhledný, pak jste tu správně. Prozradíme vám, jak docílit dokonalého trávníku. Pečujte o něj jako profesionál.

spravne sekani zahrady
Zdroj fotografie: Pixabay

Mít na zahradě hebký, hustý a krásně zelený trávník je sen snad úplně každého. Tento cíl však není třeba vzdávat, stačí se držet pár triků a rad. Získat dokonalou trávu na zahradě nemusí být nemožné přání. S tímto postupem se to podaří nejen dlouholetým zahrádkářům, ale také začátečníkům.

Plevelům zabraňte dříve než se objeví

Rozmnožení plevelů nejlépe zabráníte již ve fázi, kdy se tvoří jejich kořínky. Jakmile nežádoucí rostliny vyklíčí, zbavení se jich bude o něco těžší. Pokud jsou tedy zatím pouze v zemi, je třeba použít preemergentní herbicidy. Tento typ produktu je vhodný pro likvidaci těžko odstranitelných plevelů. Způsobí totiž zastavení růstu a klíčení jejich semen. Pro nejlepší výsledky preemergent použijte brzy na jaře. Vždy se při tom držte instrukcí na obalu.

krasne posekany travnik
Zdroj fotografie: Pixabay

Zbavte se i již vyklíčených plevelů

Plevely s barevnými květy jsou naprosto nepřehlédnutelné. Mezi ně patří žluté pampelišky nebo-li smetanky lékařské, bílý jetel a jitrocel. Používání přípravků proti plevelům by mělo být nedílnou součástí péče o váš trávník. Jestliže jich však na zahradě není mnoho, ruční vytrhnutí bude nejlepší variantou. Pokud používáte granulované přípravky, pak je vhodnou dobou aplikace ráno. To je čas, kdy je největší vlhkost a účinné látky se dokáží vstřebat.

Správné sekání trávy je úplný základ

Další důležitou částí péče o trávník je jeho sekání a zastřihování. Je třeba to dělat správně. Možná se může zdát, že pro ušetření času je nejlepší ho vzít na co možná nejnižší výšku. Opak je však pravdou, jelikož tímto způsobem ho můžete poškodit a způsobit i rozmnožení plevelu. Proto ho sekejte trochu častěji a o něco výš. Možná to zabere malinko více času, ale trávník vám to oplatí svým dokonalým vzhledem.

snadnejsi udrzba travniku
Zdroj fotografie: Pixabay

Svou sekačku udržujte perfektně ostrou

Sekáte trávu častěji na větší výšku a stále nevypadá trávník dle vašich představ? Pak je možná problém ve vaší sekačce. Na její ostří je nutné být opatrný. Jakmile se totiž ztupí, pak trávu místo zkracování vytrhává, což je absolutně nežádoucí. Jestliže se vám tedy zdá ostří opotřebené, je nutné jej vyměnit. Pokud si nejste jistí, podívejte se na posekaná stébla trávy. Jestli budou roztřepená nebo jinak poškozená, tak je čas na výměnu nožů.

Trávník kropte ve správnou dobu

Trávník je nutné zalévat. A to hlavně v sušších obdobích. Ale jestliže to budete dělat v nevhodný čas, příliš mu tím nepomůžete. Nejlepší dobou pro kropení trávníku je brzy ráno, protože ho slunce vysuší akorát přesně na čas. Zalévání na večer totiž může zapříčinit určité choroby. Trávník je třeba vždy zalít tak, aby byla půda opravdu vlhká až několik centimetrů pod povrchem.

kropeni travniku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Poskytněte trávníku ty nejdůležitější živiny

Hnojení je také naprosto nezbytné. Váš trávník se bez něj zkrátka neobejde. Důležitou součástí těchto přípravků je totiž dusík. Dobré je také kombinovat produkty s rychlejším a pomalejším uvolňováním. Tím se tráva nezazelená jen v tom momentě, ale krásně jí to také vydrží. Avšak v tomhle případě neplatí čím více, tím lépe. Pokud trávníku dáte příliš mnoho dusíku, můžete ho tím spálit.

Zdroj: Lowes