Organické hnojivo, které zařídí 2násobnou úrodu jahod a zlepší jejich chuť: Hlavní složkou je hnůj

Jahody nesmí chybět na žádné zahradě. Toto vynikající ovoce není příliš náročné na pěstování. Stačí jim dodat potřebné živiny a dostatečně je zalévat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina lidí jahody miluje a pokud máte zahrádku, pak je škoda si nevypěstovat ty vlastní. Aby se jahodám dobře dařilo, je potřeba jim věnovat určitou péči. Celkově jsou však jahody málo náchylné na choroby a škůdce. Pokud je tedy dobře pohnojíte a budete je pravidelně zalévat, odmění se vám bohatou úrodu sladkých plodů.

Výborné hnojivo na jahody

Není striktně dáno, jakým hnojivem musíte jahody hnojit, a volba je tedy čistě na vás. Pokud však máte přístup ke kravskému hnoji, pak jej ke hnojení jahod určitě použijte. Kravský hnůj je totiž vynikajícím zdrojem základních živin, jako je dusík, fosfor a draslík (NPK). Tyto živiny podporují zdravý růst rostlin, zlepšují vývoj plodů a zvyšují celkový výnos.

Kravský hnůj bývá často dostupný za rozumnou cenu, zvláště pokud máte přístup k místním farmám. Poskytuje tak cenově výhodnou alternativu ke komerčním hnojivům, přesto je stejně tak účinný. Pokud ke kravskému hnoji přístup nemáte, můžete použít i ten granulovaný z obchodu. Při jeho použití se řiďte pokyny uvedenými na obalu.

Jak hnojit jahody kravským hnojem

Kravský hnůj můžete použít buď na podzim při přípravě půdy pro novou výsadbu jahod nebo během jarních měsíců k pohnojení již zasazeného jahodiště. Před aplikací hnoje záhon zbavte plevele. Hnůj rovnoměrně rozložte ve vrstvě asi 2–5 cm. Pokud aplikujete hnůj mezi zasazené jahody, dejte pozor, aby se nedotýkal listů, které by mohl poškodit, obzvlášť pokud není dostatečně vyzrálý.

kolečka s kravským hnojem iZdroj fotografie: Freepik

Poté jej rycími vidlemi jemně zapracujte do půdy a následně bohatě zalijte. Udržujte ho vlhký, aby se z něj do půdy uvolňovaly živiny. Ke hnojení se nejlépe hodí kompostovaný nebo dobře vyzrálý hnůj, kde je mnohem menší riziko přenosu patogenů i semen plevelů. U čerstvého hnoje navíc hrozí popálení kořenů rostlin, protože je stále velmi silný.

Prostor mezi jahodníky se také vyplatí zamulčovat, aby se zabránilo růstu plevelů a půda tolik nevysychala. Jahody potřebují dostatek živin, ale nic se nemá přehánět. Určitě nešetřete zálivkou, především v době květu a růstu plodů. Pokud si chcete sladkou chuť jahod dopřávat po celou sezónu, zasaďte si stále plodící jahodníky.

Jaké hnojivo používáte na jahody vy?

Zdroj: TipsBulletin
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články