Jak za 10 vteřin opravit skákající pračku: Už žádný hluk, zvládne to každý
adbz.cz » Hobby » Jak uklidnit skákající pračku: Oprava může zabrat 10 vteřin, často se jedná o naprostou banalitu

Jak uklidnit skákající pračku: Oprava může zabrat 10 vteřin, často se jedná o naprostou banalitu

Pokud se nechová jeden z nejpoužívanějších spotřebičů v domácnosti standardně a při ždímání se chvěje a bouchá, může to být banální problém. Neignorujte to, dokud není pozdě.

pracka vana koupelna
Zdroj fotografie: iStock

Pračka patří ke standardnímu vybavení každé domácnosti. Vlastně je téměř nepředstavitelné, že by se člověk lopotil s prádlem ručně. Tedy až na pár jemných kousků, které se obává do pračky dát. Je proto nepříjemné pro vás i sousedy, když spotřebič začne vydávat podivné zvuky. Když se při odstřeďování začne chvět, chrastit, bouchat nebo dokonce poskakovat, je třeba zbystřit pozornost. Něco je prostě špatně a neměli byste to ignorovat.

Zaměřte se nejdřív na příčiny

Na moderních pračkách většinou o potížích informuje chybové hlášení na displeji. Je ale možné, že se pračka při ždímání chová nezvykle a zní jako tryskové letadlo, jenže chyba se neukáže. Je to ovšem prozatímní stav. Pravděpodobně teprve k poškození míří. Jakmile pračka začne při odstřeďování zvláštně vibrovat, poskakovat nebo bouchat, pokuste se zjistit, jaké jsou příčiny. Může to být například:

  • nerovný povrch, na kterém stojí;
  • spotřebič je lehký a měl by být zajištěn;
  • není stabilní, protože nemá přišroubované nohy;
  • jsou poškozené tlumiče nárazů bubnu;
  • je poškozený buben;
  • odešla nebo jsou opotřebená ložiska;
  • nebyly odstraněny upevňovací šrouby bubnu u nových praček.

Nejčastěji jde o ložiska

Přestože nestandardní chování pračky při odstřeďování může mít nejrůznější příčiny, vůbec nejčastější jsou opotřebená ložiska. Stává se to, protože na ně neustále působí vlhkost. Vadná ložiska pak mohou vést k selhání dalších dílů spotřebiče, proto byste neměli tyto problémy přehlížet. Tedy, pokud chcete pračku ještě používat a nevydávat nemalé sumy na nákup nové. Vyplatí se zavolat odborníka, který díly opraví, vymění nebo poradí, jak postupovat.

pracka prani program displej
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lepší variantou je, pokud jste pračku koupili nedávno a při odstřeďování se třese. Její díly ještě nemohou být opotřebené, takže existuje velká pravděpodobnost, že prostě jen špatně stojí. Zkontrolujte povrch a postavte ji na rovinu, případně ji stabilizujte s pomocí šroubovacích nožiček. Přesvědčte se rovněž, zda byly odstraněny upevňovací šrouby.

Některé opravy zvládnete sami

Složitější je to v případě staré pračky. Když poskakuje, musíte se soustředit na to, zda opravdu stojí na rovném povrchu a má nožičky našroubované správně. Zkontrolujte i další součásti, včetně tlumičů, které se případně dají vyměnit. Podívejte se také na závaží. Možná bude chtít jen utáhnout, ale v některých případech bude třeba výměna. Když si na některé kontroly nebo opravy netroufnete, musíte se obrátit na odborníky.