Moderní kanceláře pro generaci Z: Co nesmí chybět?

Doba se mění a velké open space kanceláře už u mladých lidí v kurzu rozhodně nejsou. Jak byste měli svou kancelář vybavit, pokud chcete zaměstnávat nastupující generaci Z, tedy ročníky 1997 a mladší? Podívejte se a inspirujte se.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Pracovní místo musí být ergonomické

Samozřejmostí každého pracovního místa musí být ergonomie. Generace Z si díky zkušenostem svých rodičů, nebo dokonce prarodičů uvědomuje, že každodenní sezení u stolu za obrazovkou se může velice negativně podepsat na zdravotním stavu. Proto by standardem měly být výškově polohovatelné stoly, které umožní práci vsedě v ideální poloze, nebo dokonce vestoje.

Kromě toho by každé pracovní místo mělo být vybaveno externím monitorem, klávesnicí a myší. Nezapomínejte ani na kvalitní kancelářskou židli, která vytvoří oporu bedrům.

Nekonečný open space už se lidem nelíbí

Moderní kanceláře by měly být členité. V ideálním případě by měly obsahovat množství větších či menších možností, které slouží různým účelům. Obrovské kanceláře bez příček už zkrátka „nefrčí“. Mladá generace touží po prostředí, ve kterém lze dát prostor tvůrčí kreativitě.

Jenže vrátit se o dekády nazpět a rozdělit opět prostor zděnými příčkami také není řešení. Místo toho můžete vsadit na skleněné příčky. Ty dokážou opticky prostor rozdělit, vytvoří potřebné soukromí a přitom umožní vytvořit kancelářské prostory s moderním interiérovým designem plným světla a vzdušnosti.

Mladí lidí považují některé věci za samozřejmost

Zatímco pro předchozí generace byla například klimatizace spíše luxusem, mladí lidé ji začínají považovat za samozřejmost. Od mala jsou totiž zvyklí na její přítomnost v automobilech, vlacích a mnohdy i školách, nebo dokonce domovech. Nepočítejte tedy s tím, že by generace Z chtěla pracovat v prostorech, ve kterých se v létě pokojová teplota blíží třiceti stupňům Celsia.

Kromě toho ale mladí lidé uvítají, pokud vaše firma myslí na ekologii. Klimatizaci tak například mohou pohánět solární panely, v zimě ale mohou prostory vytápět tepelná čerpadla, pamatujte i na rekuperaci. Zde ale samozřejmě záleží na tom, zda je ve vašich možnostech – zejména ve starších budovách – takové technologie pořídit a nainstalovat.

Pracovat osm hodin v kuse? Nepřijatelné

Mladí lidé očekávají, že i v práci si mohou odpočinout a pobavit se. Nadnárodní korporace tak stále častěji kanceláře doplňují o volnočasové zóny. V těch se může nacházet posilovna, stolní fotbálek, herní konzole nebo třeba čajový a kavárenský koutek. Připravte se zkrátka na to, že pokud potenciálnímu zaměstnanci z generace Z oznámíte, že bude od 8:00 do 16:00 v kuse sedět u nepohodlného kancelářského stolu, kolem kterého se ve stejné místnosti nachází 50 obdobných, místo ve vaší firmě s velkou pravděpodobné odmítne. Nabídka práce je v Praze velmi vysoká a firmy si tak vzájemně konkurují i kvalitou zázemí kanceláře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články