Stačí kousek alobalu a pokojovky budou růst jako splašené

Alobal má v domácnosti mnoho využití. Kromě kuchyně jej oceníte při úklidu nebo jako pomocníka v zimním období. Díky kousku alobalu se rostlinám bude dařit celoročně.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Snad každý si vroucně přeje, aby parapety oplývaly nádherně rostoucími (a s trochou štěstí i kvetoucími) pokojovými rostlinami. Rostliny a květiny jsou v domácnosti nesmírně důležité. Nejenže velmi pozitivně ovlivňují celkovou atmosféru pokoje, zlepšují ale také duševní rozpoložení a díky fotosyntéze produkují kyslík. V létě rostliny rostou nádherně, horší je to ovšem na jaře, na podzim a v zimě. V tomto ohledu ale pomůže malý trik využívající obyčejnou hliníkovou folii.

Alobal má mnoho využití

Alobal vznikl už počátkem 20. století a jedná se o hliník slisovaný na tenké plátky. Standardně je používán v kuchyni či při grilování pro svou funkci udržet teplotu. Málokdo možná ale ví, že aluminiová folie nemá lesklou a matnou stranu nadarmo, ale každá z nic má jinou funkci. Zatímco lesklá strana folie výborně drží teplo a hodí se tedy na uchování teplého pokrmu po dlouhou dobu, matná strana naopak teplo odvádí a chladí. Při přípravě pokrmů tedy rozhodně zakrývejte pokrm lesklou stranou a matnou ponechte nahoře.

Alobal ale kromě velmi užitečné funkce v kuchyni využijete i při úklidu v domácnosti. Snadno totiž nahradí drahé čistící prostředky. Obzvláště na vodovodních bateriích dochází v důsledku neustálého styku s vodou ke vzniku vodního kamene a rzi. Tento proces je prakticky nevyhnutelný a rozhodně nevzniká jako následek špatných úklidových návyků. Z asi 10 cm proužku alobalu udělejte kuličku a jemně očistěte postižená místa. Po pár sekundách uvidíte, jak vodní kámen mizí a baterie bude opět jako nová.

Jídlo v alobalu iZdroj fotografie: Freepik
Pokud používáte alobal k přípravě jídla, pak ho vždy dávejte matnou stranou nahoru

Rostlinám poskytuje hliníková folie světlo

Chemická reakce, ke které dochází během fotosyntézy, je naprosto zásadní pro veškerý život na Zemi. Je to právě světlo, které rostliny ke svému správnému růstu nezbytně potřebují a bez něj strádají. Problém s nedostatkem světla zažívají rostliny hlavně v ročním období mimo léto, kdy je světlo dlouho a je ho dostatek. Krásně rostoucí a kvetoucí rostliny přitom můžete mít na svých parapetech prakticky celoročně a to pouze díky aluminiové folii.

Postačí ustřihnout malý kousek folie a připevnit jej mezi 2 párátka či špejle. Párátka umístěte do květináče lesklou stranou alobalu směrem k rostlině. Odrážející se světlo poskytne celé rostlině rovnoměrný přísun světla a tepla, které ji v růstu podpoří. Podobně je také možné odlákat ptáky, kteří se živí plody zahrady. Z kartonu nastříhejte čtverečky a nalepte na ně kousky alobalu. Čtverečky pomocí provázku připevněte na větve stromů. Vlivem větru se budou lesknout a odradí tak nevítané hosty ze zahrady.

Jak se daří vašim rostlinám mimo léto?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články