Velký trik zahrádkářů: Na konci zimy dělají 1 důležitou věc
adbz.cz » Hobby » Po zimě by rostliny měly dostat extra výživu. Na výběr je tyčinkové, kapalné či granulované hnojivo

Po zimě by rostliny měly dostat extra výživu. Na výběr je tyčinkové, kapalné či granulované hnojivo

Na konci zimy ožívají nejen rostliny venku, ale ze zimního spánku se probouzí i pokojové rostliny. V tuto chvíli je nejvyšší čas podniknout správné kroky a vyživit je.

tycinkove hnojivo truhlik
Zdroj fotografie: iStock

Zemina v květináči rychle ztrácí své zásoby živin, proto byste ji měli pravidelně vyměňovat a přihnojovat. Jen tak dodáte svým rostlinám vše potřebné pro zdravý a silný růst. Při výběru hnojiva vždy dbejte na správný poměr potřebných živin pro vaše rostliny, abyste je zbytečně nepředávkovali. Hlavními složkami, které je potřeba pravidelně doplňovat, jsou dusík, fosfor a draslík. Vyberte pro své rostliny to pravé hnojivo a nastartujte na jaře jejich růst. 

Použití kapalného hnojiva

Podle návodu k použití kapalné hnojivo vždy nařeďte s vodou, teprve pak je můžete použít k zalévání rostlin. Jedině tak mohou kořeny z hnojiva načerpat co nejvíc živin. Kapalným hnojivem hnojte své pokojové rostliny minimálně po dobu tří týdnů. Pokud kapalné hnojivo předem ředit nechcete, zalejte své rostliny čistou vodou a přidejte trochu kapalného hnojiva, aby se s vodou v zemině naředilo.

Granulované hnojivo pro rostliny

Toto hnojivo ve tvaru menších nebo větších granulí můžete využít k hnojení téměř všech druhů rostlin. Nejprve granulované hnojivo rovnoměrně nasypte na povrch zeminy v květináči a následně granule zaryjte do země. Doporučené dávkování i frekvenci aplikace najdete vždy na etiketě produktu. Těmito informacemi se vždy řiďte, abyste svým rostlinám spíše neuškodili.

Tyčinkové hnojivo pro pokojovky

K výživě svých pokojových rostlin můžete využít také hnojivo ve tvaru tyčinek. Pro použití tohoto hnojiva vyhlubte do květináče díry přibližně 3 cm hluboké. Postupujte opatrně, abyste nezpřetrhali a neporušili kořeny rostlin. Tyčinky do děr zasaďte a zasypte trochou zeminy. Jak budete rostliny zalévat, hnojivo se z tyčinek bude postupně uvolňovat a vyživovat vaše rostliny. 

zena pokojove rostliny rozprasovac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo ve spreji na listy

Listové hnojivo se běžně používá pro výživu větších rostlin. Jeho použití se však nedoporučuje pro pokojové rostliny s velmi tenkými nebo příliš masitými listy. Podle instrukcí uvedených na obalu toto hnojivo vždy smíchejte s vodou. Pokud chcete toto hnojivo ještě vylepšit, můžete jej smíchat spolu s insekticidy nebo fungicidy. 

Na co byste měli dát pozor

Pokud jsou vaše pokojové rostliny příliš mladé nebo mají oslabené a žluté listy, vždy hnojivo nařeďte větším množstvím vody, než je uvedeno v informacích na obalu. V opačném případě by rostlina nedokázala tolik živin zpracovat a spíš by vám rychle uschla. Pokud listy rostliny začnou po hnojení žloutnout, položte na ně hadřík navlhčený v čisté vodě a nechte alespoň 5 minut působit. Tento postup zopakujte 2krát a vyjměte rostlinu s půdou z květináče, aby mohlo přebytečné hnojivo rychleji odtékat.