Ostřílení zahrádkáři na zahradě zakopávají plastové kýble. Efektivně do půdy uvolňují hnojivo

Tento geniální trik vám v létě na zahradě usnadní spoustu práce. Inspirujte se léty ověřenými zkušenostmi a vyzkoušejte to také. Stačí vám jen jeden starý kyblík.

hnojivo v kýblu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Stejně jako některé zbytky z vaší domácnosti můžete na své zahradě využít i starý plastový kyblík. Zachránit se vám ho nepodaří, ale dáte mu poslední šanci efektivně posloužit. Zajistěte si v létě bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů a zakopejte plastový kýbl doprostřed záhonů. Rostliny se vám za tuto péči opravdu odmění.

Jak využít kyblík na zahradě

Ze starého děravého kýble si velmi snadno vytvoříte skvělého pomocníka, který vám usnadní hnojení rostlin. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je starý plastový kýbl a vhodnou hnojicí směs. Pak stačí hotový výtvor umístit na to správné místo a nechat hnojivo postupně se uvolňovat do země. Rostliny si tak vytáhnou potřebné množství a mnohem lépe porostou.

Jak kyblík připravit

Aby vám tento způsob hnojení fungoval, musíte kýbl nejdříve upravit. Je zapotřebí po celém jeho obvodu vytvořit velké množství děr, kudy budou voda a hnojivo odtékat a pronikat do okolní půdy. K tomuto účelu vám nejlépe poslouží vrtačka nebo pájka. Opatrně do plastového povrchu vyvrtejte nebo vypájejte díry a nechte vystydnout.

plastový kýbl iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím kyblík naplnit

Jakmile máte hotovo, můžete přejít k plnění kyblíku. Abyste však předešli troušení hnojicí směsi po cestě k záhonu, lze ho nejprve umístit do vyhloubené díry mezi rostlinami a teprve poté ho naplnit. Do kyblíku přidejte vyzrálý kompost a přelijte ho vodou. Kdykoliv budete rostliny zalévat, nalijte vodu do kyblíku a nechte živiny se postupně rozpouštět.

Výživa až ke kořenům

Rostlinám vysazeným okolo takové nádoby zajistíte stabilní přísun potřebných živin, které přímo ovlivňují jejich vývoj, ale také podporují jejich imunitní systém. Díky tomu budou mnohem silnější, zdravější, vitálnější a odolnější vůči nemocem, houbovým chorobám, plísním i škůdcům. Vaše úroda tak bude opravdu bohatá a plná lahodné chuti. Kořeny si navíc vytáhnou vždy jen takové množství, které potřebují. Nemusíte se tak bát, že byste rostliny omylem přelili nebo přesytili.

Proč využívat přírodní hnojiva

I když je v obchodech k dostání velké množství hnojiv, jejich složení často obsahuje nebezpečné toxické látky, které z dlouhodobého hlediska negativně ovlivňují životní prostředí i vaše zdraví. Mnohem šetrnější a bezpečnější je proto užívání přírodních alternativ a organických zbytků z vaší domácnosti. Tímto způsobem nejen rostliny skvěle vyživíte, ale ještě ušetříte spoustu peněz.

Základní pravidla kompostování

Jak nakládáte se starým plastovým kýblem vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články