Velký průvodce hnojením: Správně zvolené období a druh hnojiva jsou prvním krokem k hojné úrodě

Při správné podpoře růstu rostlin je základním stavebním kamenem jejich hnojení. Nezáleží pouze na druhu hnojiva, ale i na době, kdy se ho rozhodnete použít.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V případě, že jste se rozhodli vyzkoušet nový koníček v podobě zahradničení, měli byste vědět, jak připravit půdu, než se do ní rozhodněte zasít život. Často se stává, že lidé půdu nehnojí a úroda poté střádá. Do půdy je třeba dodávat ty správné živiny pro podporu jejich růstu. To, kdy půdu budete hnojit je velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje také to, jakým způsobem se rozhodnete dodat do půdu potřebné živiny.

Druhů hnojiv je nepřeberné množství

Hnojiva se neliší pouze tím, pro které druhy rostlin jsou určeny, ale i způsobem aplikace. Existují rozpustná hnojiva do vody, granulovaná hnojiva, nebo třeba i hnojiva, která se stříkají přímo na listy rostliny. Při používání hnojiva se striktně řiďte dávkováním, které je předepsané na obalu a případně se poraďte s prodejcem. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Přehnojení půdy totiž může způsobit stejnou škodu jako se nehnojí vůbec. Vyhněte se také hnojení nových rostlin a počkejte, až si rostlina přivykne na nové prostředí. V opačném případě by mohlo dojít k jejímu nekontrolovatelnému růstu, což by vedlo k jejímu oslabení. Pokud to přeženete s hnojením rostliny v záhoně, hrozí, že to značně sníží její produkci.

Dbejte také na to, aby byly rostliny dostatečně hydratované. Dostatečný přísun vody je nezbytný nejen pro jejich správný růst, ale má i vliv na to, aby se vámi zvolené hnojivo dostalo na ta správná místa. To ovšem neznamená, že čím více tím lépe, protože především rostliny v květináčích je velmi snadné přelít. U rostlin na záhonku můžete mít trochu povolnější ruku, ale nezapomeňte, že je lepší to nepřehánět.

Rostliny v květináčích také vyžadují hnojení

Rostliny, které máte doma v květináčích nejsou na hnojení nějak náročné. Stačí je alespoň jednou do měsíce zalít vodou, která v sobě bude mít přimíchané tekuté hnojivo, které je pro ně určeno. Měli byste je hnojit všechna roční období kromě zimy, protože v té době rostliny v květináčích v podstatě odpočívají. Dbejte na správné dávkování hnojiva do vody v příhodné roční období a rostliny by měly za pár měsíců znatelně nabýt na síle.

Hnojení zahrady pro tu správnou úrodu

Užitkové rostliny, které lidi pěstují na zahradě potřebují odlišnou péči. Zelenina na záhoně je potřeba hnojit sezónně. Znamená to, že jakmile nastane období růstu dané zeleniny, nasypete na půdu kde roste hnojivo, které se do půdy uvolňuje postupně. Podle pokynů na obalu tak dodáváte rostlinám dostatek živin v době, kdy je nejvíce potřebují. 

iZdroj fotografie: Pixabay

 S pouhým pytlíkem hnojiva se vaše úroda může zdvojnásobit. Můžete se pak celou sezonu těšit z pohledu na prosperující zahradu a poté si užívat její dary. Při hnojení záhonku se také snažte aplikovat hnojivo v nejchladnější denní dobu, jelikož to pomáhá se živinám z hnojiva dostat až k nejjemnějším kořínkům rostlin, kde jsou nejvíce potřeba.

Jak se ve vaší domácnosti staráte o rostliny vy?

Zdroj: Gardeningknowhow

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články