9 pokojových květin, které provoní domov lépe než drahé osvěžovače vzduchu. Po zápachu nebude ani stopy

Těchto 9 pokojových květin vám krásně provoní celý váš domov. Už se nebudete muset bát nepříjemného zápachu při otevření vchodových dveří. Rostliny se o vůni postarají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rostliny jsou nejen překrásnou dekorací a ozdobou vašeho domova, ale pokud si vyberete správný druh, pak může provonět i celý byt či dům. Těchto 9 pokojových květin jsou těmi nejlepšími v potlačování nepříjemného zápachu doma. Jestliže chcete ušetřit za různé typy difuzérů, svíčky a vonné spreje, tak je tohle ta nejlepší volba. Vyberte si i vy tu svoji.

1. Gardénie nádherně voní jako parfém

Tato rostlina si v zahradnickém světě díky svým vlastnostem vysloužila první příčku na seznamu nejvoňavějších květin. Její božskou vůni je cítit několik metrů daleko. Navíc má tato rostlina i moc hezké květy, které zkrášlí jakýkoli prostor. Pěstování však vyžaduje splnit určité podmínky, jako je kyselá dobře odvodněná půda, ranní sluneční svit, odpoledne stín a samozřejmě správné hnojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Muškátová vůně, která připomíná jablka

Muškáty jsou oblíbenými květinami pro svou rozmanitost vůní, některé se podobají jablkům či jahodám a jiné zase například citrónu. Jablečný pelargonium je druh, který se vůni hodně podobá ovoci, po kterém je pojmenovaný. Ovšem každý si z muškátů může vybrat takový, co mu bude nejlépe vyhovovat. Péči zde zvládne téměř kdokoli, tudíž i pokud jste začátečníci, tak se není čeho bát. Stačí pouze správně zalévat a mít je někde, kde na ně půjde hodně světla.

3. Plumérie a jejich ananasová vůně

Tyto květiny jsou původem z Havaje, proto jsou řazeny do tropických rostlin. Jejich nádherná vůně se využívá leckde, jak v parfémech, tak svíčkách či kosmetice. Existují také vonné esenciální oleje, které jsou z plumérií extrahovány a nabízejí nesčetné množství různých vůní. A to od ananasu, přes banány a hrozny až po kokos a koření. Rubra je druh těchto rostlin, který se nejlépe hodí k pěstování doma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Orchideje s vanilkovou a skořicovou vůní

Orchideje jsou známé nejen pro svůj dokonalý vzhled, ale také pro svou překrásnou vůni. Různé druhy jsou různě zbarvené, jinak veliké a také rozdílně voní. Mezi oblíbené patří například Cattleya Walkeriana, která je cítit po vanilce a skořici. Péče se občas může zdát složitější ovšem nejdůležitější je nepřímé světlo a dostatek, ne nadbytek, vody.

5. Jasmín zaujme svou sladkou vůní

Na seznamu vonných rostlin se rozhodně nesmí zapomenout na úžasný jasmínový květ. Jeho bílá barva a silná sladká vůně z rostliny dělá neobyčejnou dekoraci každého pokoje. Druh s tou nejvýraznější vůní se nazývá jasmín mnohokvětý. Pěstování opět není nijak náročné. Stačí jim vlhká půda a sluneční svit. Když je sem tam postavíte na chvíli ven, tak jim tím neuvěřitelně podpoříte růst.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Levandule vás svou vůní zrelaxuje

V aromaterapiích jsou často využívány levandulové esenciální oleje, díky jejich relaxačním vlastnostem. Dokáží totiž podpořit váš spánek a zlepšit jeho kvalitu. Stejné účinky mohou mít i celé rostliny, které navíc i hezky vypadají a mají krásné fialové květy. Správné pěstování začíná již při výběru květináče, ten by měl být nejlépe hliněný. Také je potřeba mít více půdy, aby zůstala co nejvíce vlhká.

7. Máta a její osvěžující vůně

Máta je oblíbená jak pro svou příjemnou vůni, tak pro její využití v kuchyni. Obvykle se přidává do různých nápojů. Péče o rostlinu je absolutně nenáročná. V podstatě jediné, co potřebují, je dostatek světla, vody, pravidelné zalévání a sem tam hnojivo. Tato sytě zelená rostlina vám zvládne provonět celý váš byt či dokonce i dům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Citrusy zatnou tipec všem zápachům

Jestliže hledáte opravdu pořádnou dávku svěžesti, pak jste ji našli. Citrusové rostliny, ať už je to pomeranč, citron nebo grapefruit, provoní jakýkoli prostor. Ovšem péče o ně nemusí být vždy z těch nejsnadnějších. Vyžadují hlavně hodně světla a vyšší teploty. Co se týče síly vůně se nejvíce vyplatí pomeranč, který nejen že přebije všechny nežádoucí pachy, ale navíc patří k těm jednodušším k pěstování.

9. Eukalyptus a jeho příjemná vůně

Eukalypty sice nemají květy, ale za to to vynahrazují svou příjemnou a svěží vůní. Vonné jsou zde listy a cítit jsou podobně jako máta, avšak příměsí medu. Rostlinu můžete použít pro dosažení svěží vůně u vás doma, ale také pro výrobu čaje. Péče a celkové pěstování opět není nijak těžké a zvládne to kdokoli. Většina druhů těchto rostlin roste až příliš velkou rychlostí a tak je vhodný takzvaný eukalyptus gunnii, který roste o něco pomaleji.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články