Melounová peperomia okouzlí na první pohled. Nenáročnou pokojovku nezabije ani úplný lenoch

Melounová peperomie je okouzlující pokojovka pocházející z Brazílie. Krásný vzhled ovšem není jedinou její předností. Je navíc nenáročná na pěstování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pepřinec druhu Peperomia argyreia je okouzlující pokojová rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Mezi její typické znaky patří červeně zbarvené řapíky a srdčité listy se zelenými a stříbrnými proužky. Právě díky tomuto vzhledu, který nápadně připomíná plody melounu, pokojovka získala své anglické jméno “watermelon peperomia”, což je v překladu “melounová peperomie”

Pozor na stanoviště a zálivku

Tento pepřinec ke správnému růstu potřebuje jasné rozptýlené světlo. Vyvarujte se jeho umístění na stanoviště, na které dopadají přímé sluneční paprsky. Jeho listy jsou totiž vysoce náchylné ke spálení. Dále nesnáší časté větrání. Teplota mu vyhovuje pokojová. V zimě by ovšem neměla klesnout pod 12 °C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlinu si určitě nepořizujte, pokud jste ten typ pěstitele, co často zapomíná na zálivku. Jedná se totiž o poněkud vlhkomilný druh, který potřebuje neustále mírně vlhký substrát. Na druhou stranu nesnáší nadměrné přemokření. Při zalévání tedy dbejte na to, aby byl substrát ve vrstvě několika centimetrů proschlý. Poté jej důkladně prolijte.

Nezapomeňte na vhodnou zeminu

Substrát můžete zvolit univerzální pro pokojové rostliny. Ideální však je směs perlitu a rašeliny v poměru 1:1. Vyhnout byste se měli zemině pro kaktusy a sukulenty, který postrádá schopnost zadržet dostatečné množství vody. Hnojení provádějte každé dva až čtyři týdny během vegetačního období, tedy na jaře a v létě. Stačit bude běžné tekuté hnojivo pro pokojovky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrolujte výskyt patogenů a škůdců

Pepřinec napadají různé druhy škůdců. Mezi ty nejčastější patří smutnice, vlnatky, červci a mšice. Rostlinu tedy pravidelně kontrolujte a všímejte si příznaků. Těmi může být např. chloroza nebo opad listů. Při objevení záškodníka si pořiďte vhodný chemický přípravek a při jeho aplikaci dbejte pokynů příbalového letáku.

Peperomie je náchylná také na choroby. Nejběžnější je hniloba kořenů, jejíž příčinou je přemokření substrátu. Při jejím zpozorování si počínejte takto:

  1. Rostlinu vyjměte z květináče.
  2. Očistěte ji od zeminy.
  3. Vydesinfikovanými nůžkami odstřihněte všechny uhnilé kořeny.
  4. Proveďte výsadbu do nového substrátu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkuste si je namnožit

Pokud chcete doma mít větší sbírku peperomií, nemusíte si je nutně kupovat. Rostlinu lze na jaře snadno namnožit doma. Vyzkoušet si můžete metodu dělení. Její postup je následující:

  1. Rostlinu vytáhněte z květináče a zhodnoťte stav kořenového systému.
  2. Identifikujte odnože a opatrně je oddělte.
  3. Vsaďte je do vhodného substrátu a důkladně zalijte.

Co na tento pepřinec říkáte? No není kouzelný?

Krásným a nevšedním vzhledem je charakteristická také Hoya Kerii

Zdroj: Českéstavby, Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články