Proč je geniální pálit bobkový list: Vavřín provoní byt a uklidní nervy po náročném dni

Bobkový list najde uplatnění nejen v kuchyni. Díky svým vlastnostem dokáže zázraky s vaší náladou, pletí i ve vašem šatníku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Těžko si představit domácnost, ve které by se nenašel bobkový list. Patří mezi tradiční koření, které dokáže dochutit spoustu pokrmů. Má však mnohem více uplatnění, a to i tam, kde byste to rozhodně nečekali. Obsahuje totiž éterické oleje, které působí protizánětlivě, mají regenerační vlastnosti a dokáží likvidovat bakterie. Silice se uvolňují vlivem vysoké teploty. Využijte toho a nebojte se bobkový list použít i jinde než v kuchyni.

Vůně vavřínu uklidní pocuchané nervy

Kořeněná vůně vavřínu je odnepaměti využívána v aromaterapii. Pokud jste často vystavováni stresu, trpíte nespavostí a cítíte se unavení a malátní, bobkový list – konkrétně jeho vůně – vám může pomoci. Zapalte několik lístků v popelníku nebo jiné žáruvzdorné nádobě. Opusťte místnost do doby, než lístky úplně shoří. Po návratu ucítíte kořeněnou vůni, která vám pomůže se uvolnit a zklidnit váš nervový systém. Udělejte si pohodlí a zhluboka dýchejte, abyste účinky aromaterapie podpořili.

Bobkový list v kosmetice

Toto tradiční koření ocení i vaše pleť. Obzvlášť pokud vypadá unaveně a postrádá lesk. V takovém případě vyzkoušejte domácí inhalaci. Nalijte do hrnce dva šálky vody, přidejte několik bobkových listů a chvíli povařte. Horký nálev přelijte do misky, nakloňte se nad ni a hlavu si přikryjte ručníkem. Vydržte inhalovat třicet minut. Uvidíte, že po takové kúře bude vaše pleť zářivější a na pohled zdravější. Inhalace vás celkově osvěží a bude se vám lépe dýchat.

Bobkový list nad hrncem s vroucí vodou iZdroj fotografie: Depositphotos

Oblečení zachrání bobkový list

Kde byste jeho využití zřejmě nečekali, je prádelna. Vavřín dokáže prádlo nejen krásně provonět, ale díky silicím v něm obsaženým také dezinfikovat. Největším benefitem ale je, že dokáže bílé oblečení ochránit před obarvením, a naopak barevné prádlo díky němu nebude blednout. Jednoduše naplňte pračku prádlem, vložte do bubnu pár lístků, do nádržky dejte prací prostředek a aviváž a vyperte na vybraný program. Uvidíte, že bobkový list dokáže zázraky nejen v kuchyni, ale i mimo ni.

Kde všude využíváte bobkový list?

Zdroj: DecorTips
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat