Šetřete peníze i síly: Stále více hospodyněk sází na novou techniku praní
adbz.cz » Hobby » Stále více hospodyněk sází na praní bez pračky. Peníze i síly šetří tím, že nechají prádlo 4 hodiny namočené

Stále více hospodyněk sází na praní bez pračky. Peníze i síly šetří tím, že nechají prádlo 4 hodiny namočené

Dokonale čisté a hebké prádlo je vizí každé správné hospodyňky. Zkuste jednoduchou metodu stripování, díky které bude prádlo jako nové.

Ručníky poskládané na posteli a ozdoba hortenzie
Zdroj fotografie: Freepik

Vzhledem ke zvyšujícím se cenám energií a vody lidé často hledají způsoby, jak uspořit. Poměrně nákladné je například i praní prádla. Bez čistého oblečení se člověk samozřejmě neobejde, stejně tak není nic lepšího než se utřít hebkým čistým ručníkem či večer ulehnout do voňavého povlečení. Změnou způsobu praní se ale dají ušetřit nemalé peníze. Základem je prádlo nechat pořádně odmočit, a to po dobu několika hodin.

Prádlo zdaleka není tak čisté, jak se zdá

V poslední době se rozmáhá nová metoda praní prádla, která jej zanechá dokonale čisté a hebké. Řeč je o tzv. „stripování“ prádla.

Několikahodinové namáčení se sodou či vločkami

Ač je název poněkud složitý, je to proces, který praktikovaly už předchozí generace, když ještě nebyly k dispozici automatické pračky. Tento způsob je velmi šetrný, levný a ekologický. Jedinou nevýhodu ale může být časová náročnost. Stripování ve zkratce znamená odstranění veškerých nečistot, které se na prádle nacházejí.

Vana plná špinavé vody
Zdroj fotografie: Duncan Creamer / Creative Commons / CC BY-NC-ND
Po namáčení je voda velmi špinavá

Do vany, umývadla či velkého kbelíku napusťte horkou vodu a přidejte mýdlové vločky či prací sodu. Promíchejte, aby se vše dokonale rozpustilo. Namočte prádlo a za občasného míchání ponechte namáčet do chvíle, než voda vychladne. Podle objemu to může trvat 4–5 hodin. Tento proces odstraní veškeré zbytky pracích prostředků a tvrdé vody a rozjasní barvy. Také dodá tkaninám zpět hebkost. Podobným způsobem můžete znovu dodat bílému prádlu zářivou barvu, postačí namočit na pár minut do roztoku se solí.

Překvapivě znečištěná voda

Ač se může zdát namáčené prádlo čisté, opak je pravdou. Poté, co vyjmete prádlo z lázně, nebudete věřit vlastním očím. Voda je po tomto procesu velmi kalná a špinavá. Z prádla vymačkejte přebytečnou vodu a dejte do pračky na krátký program, nebo alespoň na máchání. Sami poznáte rozdíl, kdy prádlo bude voňavé, jemné a bude se pyšnit jasnými barvami.

Správné sušení prádla je neméně důležité

Pokud nevlastníte sušičku prádla, která prádlo dokonale usuší, jistě volíte tradiční způsob věšení prádla na sušák. Schnutí tkanin je závislé na materiálu, vlhkosti místnosti a velikosti kusu prádla. Celkový čas sušení lze ale zkrátit na minimum uložením prádla do mrazničky nebo pravidelným otáčením na sušáku. Látka tak rychleji proschne a vy můžete skládat prádlo chvíli poté, co bylo pověšeno.