Máte doma kotel? Stát teď jejich majitelům rozdává 130 000 Kč. Musíte si o peníze říct rychle, nabídka brzy končí

Náklady na výměnu nevyhovujících kotlů na tuhá paliva stát proplatí z celých 95 %. S žádostí neotálejte, od září se budou místo dotací rozdávat pokuty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odborníci na základě dostupných dat odhadují, že nevyhovující kotle na tuhá paliva dosud používá více než 150 tisíc tuzemských domácností. Jedná se o kotle spadající do emisní třídy 1. a 2. dle ČSN EN 3035. Tyto zdroje vytápění budou od září letošního roku zakázány. Aby stát podpořil rychlou výměnu neekologických kotlů, vyhlásil poslední kolo dotací. V nich můžete získat až 130 000 Kč na kotel na biomasu nebo až 180 000 Kč na tepelné čerpadlo.

Od září dostanete místo dotací pokutu

S ohledem na zvyšující se důraz na kvalitu životního prostředí, respektive ovzduší, stanovila Česká republika datum, do kdy je bezpodmínečně nutné přejít na ekologičtější zdroj vytápění. Je jím 1. září 2024. Ačkoliv již většina domácností k ekologickým zdrojům tepla přikročila, stále je odhadem 150 tisíc domácností, které topí v nevyhovujících kotlích. Ty produkují hutný černý kouř, jenž je zejména v zimě příčinou smogu.

Žadatelé o dotaci na výměnu starého kotle si mohou přijít až na 95 % způsobilých výdajů, maximálně ale na 130 tisíc korun v případě kotle na biomasu (ať již s ručním přikládáním nebo automatickým podavačem) anebo na 180 tisíc korun v případě tepelného čerpadla, jak uvádí Státní fond životního prostředí České republiky. Jednat musíte nicméně rychle. V září totiž dostanete místo dotace pokutu za používání zakázaného zdroje vytápění, a to ve výši 50 tisíc korun.

Nemajetným stát pomůže nejvíce

Kontroly (ne)vyhovujících kotlů budou od září zajišťovat obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Jestliže zjistí pochybení (tedy budete domácnost vytápět kotlem 1. nebo 2. emisní třídy), uloží vám peněžitý trest 50 tisíc korun. Pokutu můžete dostat opakovaně. Schovávat se před úředníkem nemá smysl, zakázaný kotel rozpozná i revizní technik na povinné kontrole prováděné 1x za 3 roky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dotace můžete čerpat z programů Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace. Druhý zmíněný cílí na domácnosti s nižšími příjmy. O kotlíkové dotace můžete zažádat, jestliže všichni členové domácnosti a) pobírají starobní důchod b) pobírají invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně nebo c) někdo ze členů domácnosti pobíral příspěvek na bydlení, a to mezi 1. 1. 2022 a dnem podání žádosti.

Jak vytápíte svůj byt/dům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články