Každý se v roce 2024 musí zbavit tohoto spotřebiče. Kdo to neudělá, ten slízne pokutu 50 000 Kč

Pokud máte doma tento spotřebič, raději se ho co nejrychleji zbavte. Jakmile na to přijde kontrola, schytáte pokutu ve výši až 50 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Mnoho českých domácností stále vlastní kotel na tuhá paliva, a to především druhy, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Ty však budou od 1. září 2024 zakázány a mnoho lidí je bude mít u sebe nelegálně, tedy pokud se jich rychle nezbaví. V opačném případě mohou být také dle Státního fondu životního prostředí České republiky pokutováni nemalou částkou. 

Za špatný kotel velká pokuta 

Počínaje 1. zářím 2024 bude na území České republiky možno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy. Nižší řady budou kompletně zakázány, a to pod pokutou až 50 000 Kč, které vám při kontrole udělí pověřená osoba. Pozor by si dle odborníků měl dát každý a začít konat co nejrychleji, neboť vyřízení nového zdroje tepla v domácnosti zabere nějaký čas. Nyní je proto vhodný moment konat, a to zejména díky státním příspěvkům. 

Stát tuto skutečnost řeší dotačními balíčky, o které může žádat naprosto každý občan. Jediné, co přitom musí udělat, je navštívit web Nová zelená úsporám a tam si vybrat vhodnou možnost přímo pro sebe. K mání je například přechod na tepelné čerpadlo, na které stát přispívá tučné částky. Přesto však jeho výsledná cena nemusí být pro mnohé přívětivá. Doplatek po dotacích totiž stále vychází na stovky tisíc korun. 

plynový kotel iZdroj fotografie: Freepik
Za vlastnictví nesprávného kotle schytáte od září pokutu až 50 000 Kč.

“Domácnostem s nižším příjmem, jako jsou senioři nebo osoby pobírající příspěvek na bydlení, je vyhrazena částka 1,7 mld. Kč. Dotace může dosáhnout až 95 % způsobilých výdajů, a to až 180 tisíc korun podle typu nového zdroje. Peníze můžete získat předem, vyplácí je krajské úřady,” komentuje skutečnost web SFŽP s varováním, že by lidé neměli na nic čekat. 1. září 2024 totiž bude již vše v platnosti a bude se plošně pokutovat.

Co si o tomto nařízení myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články