Pokuta půl milionu korun kvůli sousedovi? Tohle zasáhne statisíce Čechů
adbz.cz » Hobby » Pokuta půl milionu korun kvůli sousedovi? Tvrdá realita zasáhne statisíce Čechů a nelze se jí ubránit

Pokuta půl milionu korun kvůli sousedovi? Tvrdá realita zasáhne statisíce Čechů a nelze se jí ubránit

Pokuta ve výši až 500 000 Kč hrozí skoro každému, kdo vlastní pozemek. Zjistěte, jak se jí vyhnout a co může být zdrojem potíží.

zanedbany pozemek dum
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plevel je velmi nepříjemný a jen těžko se s ním bojuje. Pokud navíc bydlíte hned u pole, jako například já, jste s jejich přítomností chtě nechtě srozuměni. Mezi nejhorší plevel vůbec patří dle webu iReceptář svlačec rolní, přeslička rolní, pampeliška či pýr plazivý. Pozor ale, pokud je necháváte volně růst a nic s nimi neděláte, případně máte tu smůlu a sousedíte s člověkem, který je neřeší, případně o pozemek vůbec nepečuje, pokuta může přistát na vašem čísle popisném a vaší osobě. A že se opravdu nejedná o zanedbatelné částky!

Vysoká pokuta vás nemine

Povinnost starat se svědomitě o svůj pozemek a zamezovat šíření rostlin, které mohou představovat nebezpečí pro lidi a zvířata, ukládá zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči. Je-li zjištěno, že tak nekonáte (a to vlastním přičiněním či sousedovou nekázní), můžete dle webu AgroVenkov dostat vysokou pokutu. Ta je pro fyzické osoby až 30 000 Kč. Právnické a podnikající fyzické osoby ale může nemile překvapit pokuta, která má horní hranici až 500 000 Kč. Tuto problematiku řeší obecní úřady s rozšířenou působností.

„Já plevel ručně vytrhávám, zjistil jsem, že když to dělám pravidelně, plevel sice roste dál, ale můžu jej takto alespoň usměrnit, aby mi nezahlušil celou zahradu,“ podělil se o svou zkušenost pan Bronislav T. z Podmoklan. My na webu adbz radíme vsadit také na přírodní produkty v případě, že vás tato práce opravdu nebaví. Mezi ty osvědčené patří například soda s mýdlem, případně lékařský alkohol, který se ředí v poměru 1:10.

Žena na zahradě
Zdroj fotografie: Piqsels
Plevele se můžete zbavit ručně nebo použít přírodní postřiky.

Ultimátní hnojivo pro celou zahradu

Jste-li ale zastáncem vytrhávání, jistě neprohloupíte. Z takového plevele můžete ještě získat něco opravdu cenného. Například kopřiva, která je výtečná léčivka, je také bohatým zdrojem železa, draslíku a dusíku, což je trio, které se výtečně hodí pro hnojení celé zahrady. Jak jej vyrobit, jsme na adbz informovali již dříve.