Právě teď je čas na úklid a přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Nezbytné kroky zajistí počátkem jara obdiv všech sousedů

Péče o zahradu neprobíhá jen během léta. Spoustu práce a příprav můžete udělat už během zimních měsíců a na sezónu se nachystat s předstihem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Leden není jen začátek roku, ale také začátek péče o zahradu a rostliny. Jedná se zejména o údržbu, úklid a přípravu na nadcházející sezónu. Pokud toužíte po krásné zahradě, je několik věcí, které pro to můžete udělat už během zimy. Můžete například prořezat růže a ovocné stromy nebo připravit skleník na sázení.

Důležitá je příprava na sezónu a řádný úklid

Pokud chcete začít sezónu naprosto připraveni, je dobré si už během ledna očistit květináče, nářadí, uklidit nedopalky nebo udělat pořádek ve skleníku. Až přijde čas na sázení, budou všechny tyto práce už hotové. Dobře promyslete, co chcete pěstovat a kde a jaké máte plány se svoji zahradou na letošní rok. Můžete také objednat všechna potřebná semena a sazenice. V dnešní době si vše můžete objednat na internetu až domů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomínejte ani na divoké ptactvo. Na svou zahradu můžete zavěsit krmítka, pomoci tím zvířatům a zároveň trošku ozdobit vlastní zahradu. Postarat se ale musíte i o rostliny a keře. V lednu je ideální čas na prořezávání křovin nebo růží. Rostliny jsou v tomto období ještě v klidovém režimu. Leden je také měsícem, kdy se prořezávají rododendrony a zkracují zimolezy.  U ostatních trvalek můžete ostříhat staré listy a nechat tak prostor pro kvetení. 

Pozor na noční mrazy poškozující rostliny

Pokud máte nevytápěný skleník, můžete v lednu věnovat zvláštní péči rostlinám v něm. Za chladných nocí překryjte rostliny pytlem, aby kolem sebe měly více tepla. Ve skleníku si připravte půdu na sázení nových plodin a odstraňte z ní ty staré. V neposlední řadě můžete také prořezat jabloně a hrušně. Ovšem jádrové ovocné stromy, jako švestky, třešně nebo meruňky, nechejte až na léto. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při pohybu po zahradě se snažte chodit jednou trasou. Pokud budete zbytečně chodit po zmrzlém trávníku, můžete jej poškodit. Úplně na závěr jistě neuškodí odklízení sněhu ze zahradního nábytku, udírny nebo skleníku. Nadbytečný sníh bude zbytečně dlouho tát, promáčet půdu a může způsobit plesnivění trávníku. Péče o zahradu během ledna tedy není o sázení a pěstování, spíše o přípravě na sezónu a úklidu.

Jak pečujete o svou zahradu během zimních měsíců vy?

Zdroj: ThompsonMorgan

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články