Sušení prádla nemusí trvat hodiny. Stačí ho na sušáku v intervalech otáčet nebo ho dát do mrazáku

Jestli vás unavuje dlouhé sušení prádla na sušáku ve vaší domácnosti, zpozorněte. Je tu pár tipů a triků, díky kterým se dá celý proces urychlit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Sušení prádla v domácnosti by chtěl urychlit nejspíš každý. Nikomu se nezamlouvá hodiny bez hnutí stojící sušák, který doma jen překáží. Existují však celkem jednoduché triky, pomocí kterých vaše oblečení či lůžkoviny uschnou mnohem rychleji. Některé z těchto postupů používaly už naše babičky, což je dostatečná recenze jejich funkčnosti. Pokud nejste vybaveni sušičkou, je čekání na uschnutí prádla obvykle velmi zdlouhavé. Jak ho tedy skutečně urychlit?

Urychlení sušení prádla

Nepotřebujete k tomu žádné další příslušenství. Za běžných okolností dáte prádlo na sušák a jednoduše ho tam necháte viset. Podle okolností může tento proces trvat několik hodin i dní. Jednoduchý trik ho však výrazně zkrátí. Nejlépe se hodí pro velkoplošné kusy, tedy povlečení, ručníky nebo deky. Pověste je, nechte volně schnout a po hodině obraťte. Opakujte postup, dokud nebudou zcela zbavené vlhkosti. Určitě si všimnete, že plocha uschla rychleji.

sušák na prádlo detail iZdroj fotografie: Pixabay

V čem tento fígl vězí? Když necháváte prádlo na sušáku, část nahoře uschne poměrně rychle, protože je hodně na vzduchu. Spodek ovšem zůstává mokrý celé hodiny, protože je ve vlhku a voda také stéká dolů. Střídavým režimem dopřejete dost vzduchu všem kusům.

Menší prádlo

Jak už jsme upozornili, tahle metoda funguje parádně hlavně na velké kusy. Můžete to přirozeně aplikovat i na menší věci, efekt však nebude tak velký. Použijte proto metodu našich babiček a oblečení dejte do mrazáku. Dejte mu pak několik minut, klidně i hodinu – podle povrchu a teploty uvnitř. Pak oblečení normálně vyndejte, bude sice studené, ale suché. V zimě lze stejného výsledku dosáhnout tehdy, když dáte ven celý sušák.

Domácí aviváž, po které oblečení voní až do dalšího vyprání

Vedlejším příjemným efektem je, že z vašich oděvů zmizí nepříjemné pachy. Proč funguje mráz? Voda v oblečení zamrzne a z ledu pak přejde rovnou do plynného stavu. Oblečení bude sice tuhé jak beton, ale naprosto suché.

Obecná pravidla sušení prádla

Základem jakéhokoli sušení prádla je dobře vytopená a také větraná místnost. Rozhodně to nezkoušejte v koupelně, kde vlhkost zvyšují každodenní operace s vodou. Volte kteroukoli jinou místnost, ložnice je poměrně dobré řešení. Sušák vám totiž nebude vadit v běžném provozu ani nezaskočí případné nečekané návštěvy.

prádlo na dvoře iZdroj fotografie: Pixabay

Chcete-li předejít vzniku plísní, perte vždy jen tolik prádla, kolik se vám pohodlně vejde na sušák. Oblečení se na něm totiž nesmí překrývat, aby nezavánělo. Ždímejte v pračce na nejvyšší možné otáčky, které vám dovolí cedulka na prádle. Sušák také nestavte ke stěně nebo topení, i když to druhé vypadá lákavě. Kolem celé konstrukce musí proudit vzduch, u topení vám zase sušák zablokuje teplotu v místnosti. To je taky důvod, proč ani mokré ručníky nepatří přímo na topení.

Protřepat, nemíchat, větrat

Než dáte prádlo na sušák, protřepejte ho. Vzduch se poté dostane i do těsných míst, která byla z pračky a ždímání stisknutá. Sušením prádla se do okolí uvolňuje i několik litrů vody. Je proto na místě větrat několikrát samotnou místnost, aby došlo k výměně vzduchu. Nejekologičtější a nejjednodušší variantou je samozřejmě sušení venku. Na zahradě nebo aspoň nekryté terase se o všechno postará slunce a teplý vzduch.

Která metoda vám funguje nejlépe?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články